Jednou vetou

Útočník z Münsteru nemal povolenie na zbraň, ktorou sa zastrelil

Ľudia stoja pred reštauráciou 7. apríla 2018 v nemeckom Münsteri

foto: TASR/AP

Muž, ktorý v sobotu popoludní vrazil s dodávkou do ľudí sediacich pred tradičnou reštauráciou v centre nemeckého mesta Münster a následne sa zastrelil, nemal na držbu samovražednej zbrane povolenie. Povedal to v pondelok minister vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Herbert Reul.

Úrady identifikovali páchateľa útoku ako duševne labilného 48-ročného Nemca Jensa R., ktorý mal v minulosti psychické problémy.

„Nemal povolenie na držanie zbrane. Zbraň nebola zaobstaraná bežným spôsobom,“ povedal Reul v rozhovore pre rozhlasovú stanicu WDR 5. Ako sa predpokladalo, zdá sa, že išlo o duševne nestabilného a narušeného útočníka, ktorý dlhšie zvažoval, že si siahne na život, dodal.

Polícia v pondelok spresnila, že list, ktorý Jens R. koncom marca zaslal susedovi a ďalším ľuďom, obsahoval „určité náznaky úvah o samovražde, ale nič nenaznačovalo hroziace nebezpečenstvo pre iných ľudí“. Takisto nič nenasvedčuje tomu, že by mal útok politický motív či útočník ďalších spojencov.

Tím lekárov z Univerzitnej nemocnice v Münsteri v pondelok oznámil, že traja zo zranených sú stále v ohrození života a nevie predpovedať, ako sa ich stav bude vyvíjať. Bezprostredne po incidente pred reštauráciou Kiepenkerl neďaleko miestneho dómu zomreli dvaja ľudia, zranenia utrpelo okolo 20 osôb.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia