Útočník z Münsteru nemal povolenie na zbraň, ktorou sa zastrelil

Ľudia stoja pred reštauráciou 7. apríla 2018 v nemeckom Münsteri

foto: TASR/AP

Muž, ktorý v sobotu popoludní vrazil s dodávkou do ľudí sediacich pred tradičnou reštauráciou v centre nemeckého mesta Münster a následne sa zastrelil, nemal na držbu samovražednej zbrane povolenie. Povedal to v pondelok minister vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Herbert Reul.

Úrady identifikovali páchateľa útoku ako duševne labilného 48-ročného Nemca Jensa R., ktorý mal v minulosti psychické problémy.

„Nemal povolenie na držanie zbrane. Zbraň nebola zaobstaraná bežným spôsobom,“ povedal Reul v rozhovore pre rozhlasovú stanicu WDR 5. Ako sa predpokladalo, zdá sa, že išlo o duševne nestabilného a narušeného útočníka, ktorý dlhšie zvažoval, že si siahne na život, dodal.

Polícia v pondelok spresnila, že list, ktorý Jens R. koncom marca zaslal susedovi a ďalším ľuďom, obsahoval „určité náznaky úvah o samovražde, ale nič nenaznačovalo hroziace nebezpečenstvo pre iných ľudí“. Takisto nič nenasvedčuje tomu, že by mal útok politický motív či útočník ďalších spojencov.

Tím lekárov z Univerzitnej nemocnice v Münsteri v pondelok oznámil, že traja zo zranených sú stále v ohrození života a nevie predpovedať, ako sa ich stav bude vyvíjať. Bezprostredne po incidente pred reštauráciou Kiepenkerl neďaleko miestneho dómu zomreli dvaja ľudia, zranenia utrpelo okolo 20 osôb.

Môže vás zaujímať

VIDEO: NASA predstavila nové skafandre pre misiu na Mesiac v roku 2024