Útočník zo Štrasburgu bol väznený vo Francúzsku, Nemecku i Švajčiarsku

Policajti kontrolujú hranicu medzi Nemeckom a Francúzskom v juhonemeckom meste Kehl po útoku na vianočných trhoch v Štrasburgu

foto: TASR/AP

Páchateľ utorkového útoku v Štrasburgu, ktorý si podľa najnovšej bilancie vyžiadal tri obete na životoch a 13 zranených, je rodák z tohto mesta a polícia ho poznala ako páchateľa trestných činov, nie však v súvislosti s terorizmom. Uviedla v stredu belgická televízia RTBF s odvolaním sa na francúzske úrady.

Francúzska polícia potvrdila, že útočník – ktorý je stále na úteku – uvádzaný ako Chérif C., má 29 rokov, narodil sa v Štrasburgu a bezpečnostné zložky ho od roku 2016 evidovali v tzv. spisoch S („S“ ako štátna bezpečnosť) kvôli jeho islamistickej radikalizácii. Francúzskym a dokonca aj nemeckým úradom bol známy kvôli sérii trestných činov z minulosti.

„Je známy kvôli zločinom, ktoré nesúvisia s terorizmom, nebol známy kvôli trestným činom, čo by súviseli s terorizmom,“ uviedol pre francúzske médiá štátny tajomník ministerstva vnútra Laurent Nuňez.

Vianočné trhy v Štrasburgu zostanú zatvorené, radnica vyhlásila deň smútku

RTBF pripomenula, že strelec z vianočných trhov v Štrasburgu strávil kvôli viacerým vlámaniam a krádežiam nejaký čas za mrežami v Nemecku. V roku 2016 bol odsúdený súdom v Singene (Bádensko-Württembersko) na dva roky a tri mesiace väzenia za vylúpenie zubnej ordinácie v Mainzi a lekárne v meste Engen.

Nemecká tlačová agentúra DPA v tejto súvislosti pripomenula, že podozrivý bol pre vlámania odsúdený na trest odňatia slobody v roku 2008 aj vo Francúzsku a v roku 2013 vo Švajčiarsku. Za mrežami mal stráviť viac ako štyri roky ešte predtým, než sa dostal do väzenia v Nemecku.

V slovenských mestách budú posilnené policajné hliadky

„Počas jeho pobytov vo väzení bola zaregistrovaná jeho radikalizácia, čo však pri výkone svojej náboženskej praxe nedal nikdy najavo,“ povedal Nuňez. Štátny tajomník pre spravodajský kanál FranceInter zároveň dodal, že podozrivý nikdy nemal záujem vycestovať do Sýrie a pridať sa k radikálnym moslimským bojovníkom.

Podľa prvých správ o útočníkovi ide o muža, ktorý vyrastal so šiestimi súrodencami v rodinnom dome v Štrasburgu. Po dokončení školy pracoval v rámci verejnoprospešných služieb, avšak od roku 2001 bol nezamestnaný. RTBF upozornila, že podľa zdrojov blízkych k prokuratúre mal byť podozrivý v utorok ráno zadržaný kvôli bežnému policajnému vyšetrovaniu, podarilo sa mu však uniknúť pred políciou.

Môže vás zaujímať

Súdny dvor EÚ zaevidoval žalobu EK voči Maďarsku pre protimigračný zákon