Jednou vetou

Útok na jedného je útokom na oboch, uistil americký generál Japonsko

Americký generál Joseph Dunford (vľavo) a japonský premiér Šinzó Abe (vpravo). Foto: TASR/AP

Najvyššie postavený americký generál zopakoval dnes „neotrasiteľné odhodlanie“ Washingtonu pri zaisťovaní bezpečnosti svojho blízkeho ázijského spojenca Japonska. V čase napätia v regióne okolo Severnej Kórey predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Joseph Dunford svojmu partnerovi v Tokiu povedal, že „útok na jedného je útokom na nás oboch“.

Obavy Spojených štátov z jadrového a raketového programu Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) v posledných týždňoch vzrástli. Pchjongjang vyhlásil, že plánuje odpálenie striel smerom k ostrovu Guam, tichomorskému územiu USA, aj keď severokórejský vodca Kim Čong-un zjavne takéto rozhodnutie nateraz odložil.

Americkí ministri obrany a zahraničných vecí, Jim Mattis a Rex Tillerson, sa vo štvrtok stretli vo Washingtone s japonskými rezortnými kolegami na pravidelných bilaterálnych konzultáciách a zhodli sa, že budú ešte užšie spolupracovať v otázke KĽDR. „Najdôležitejšom vecou z neho (ministerského stretnutia) bolo potvrdenie prvoradosti nášho bilaterálneho vzťahu tu, v ázijsko-tichomorskom regióne,“ povedal Dunford na schôdzke s náčelníkom štábu japonských Sebaobranných síl admirálom Kacutošim Kawanom.

„Toto je veľmi dôležitý čas pre bezpečnosť v regióne a my sa, samozrejme, zameriavame prevažne na hrozbu vychádzajúcu zo Severnej Kórey,“ uviedol Dunford. „Myslím si, že sme dali Severnej Kórei a všetkým ostatným v regióne jasne najavo, že útok na jedného je útokom na nás oboch,“ citovala ho agentúra Reuters.

Tillerson vo Washingtone povedal, že Spojené štáty si želajú dialóg s Pchjongjangom, avšak len v tom prípade, že bude zmysluplný. „Našou snahou je dosiahnuť, aby chceli viesť rozhovory, ale rozhovory vychádzajúce z predpokladu, že povedú k inému záveru než rozhovory z minulosti,“ zdôraznil. V roku 2005 Severná Kórea dosiahla so šiestimi krajinami dohodu o pozastavení svojho jadrového programu výmenou za diplomatické ústupky a energetickú pomoc, neskôr však tento dohovor stroskotal.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi