Jednou vetou

Útok na policajnú stanicu. Indonézia hlási ďalšie obete

Policajti hliadkujú pred policajnou stanicou po pondelkovou útoku, ku ktorému došlo v druhom najväčšom meste Surabaya 14, mája 2018.

foto: TASR

Indonézska polícia spresnila bilanciu pondelkového útoku na policajnú stanicu v druhom najväčšom meste Surabaya na minimálne desať zranených. Pôvodné správy hovorili o siedmich mŕtvych, informoval denník Guardian.

Medzi zranenými sú šiesti civilisti a štyria policajti. Bilancia zranených ešte nemusí byť konečná.

Útoku predchádzali bombové výbuchy

K výbuchu pred veliteľstvom polície došlo deň po tom, ako v meste Surabaya, metropole provincie Východná Jáva, došlo k sérii koordinovaných bombových útokov, ktorých terčom sa stali tri kostoly. Nedeľňajšie výbuchy si vyžiadali najmenej 13 mŕtvych a 43 zranených.

Prečítajte si tiež: Indonézia je známa produkciou kakaa, ale spotreba čokolády je tu nízka

Okolnosti pondelkového útoku neboli bezprostredne známe. Podľa záberov z bezpečnostnej kamery ho zrejme spáchali muž a žena, ktorí sa na parkovisko pred sídlom polície doviezli na motorke a odpálili nálož pred kontrolným stanovišťom. Podľa policajného hovorcu sú medzi mŕtvymi alebo zranenými policajti aj civilisti.

K útokom sa prihlásili džihádisti

K zodpovednosti za nedeľňajšie útoky sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS). Páchateľmi boli členovia jednej rodiny, ktorá žila istý čas v Sýrii.

Čítajte viac: Pri útokoch na tri kostoly v Indonézii zahynulo najmenej 11 ľudí

V nedeľu večer došlo k ďalšiemu výbuchu v meste Sidoarjo neďaleko Surabaye. Pri výbuchu podomácky vyrobenej nálože, ktorá vybuchla v bytovom dome, tam zahynuli členovia jednej rodiny. Nie je jasné, či explózia súvisela s útokmi na miestne kostoly.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia