Jednou vetou

Útok na slobodu tlače? V Nikarague sú média a demonštranti v ohrození

Ilustračný obrázok

foto: Pixabay

Nikaragujské úrady využívajú nezákonné zabíjanie a represie voči médiám na potláčanie protivládnych protestov, ktoré si vyžiadali už najmenej 81 obetí na životoch. Uviedla to v utorok medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI), píše agentúra DPA.

„Nikaragujské úrady sa obrátili proti svojim vlastným ľuďom, pričom brutálne, vytrvalo a často fatálne útočia na ich právo na život, slobodu prejavu a pokojné zhromažďovanie,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka AI pre Ameriku Erika Guevarová-Rosasová.

„Vláda prezidenta (Daniela) Ortegu sa následne pokúsila tieto ukrutnosti hanebne zakryť, porušujúc tak práva obetí na pravdu, spravodlivosť a odškodnenie,“ dodala.

Čítajte viac: Nikaragua sa musí spamätávať z drastického útoku na univerzitu

Protesty v Nikarague sa začali 17. apríla. Násilné demonštrácie boli reakciou na zmeny v systéme sociálneho zabezpečenia, ktoré zvyšovali príspevky zamestnancov a zamestnávateľov a zároveň zaviedli päťpercentné zníženie dôchodkov. Ortega neskôr tieto zmeny zrušil, ale protesty to nezastavilo.

Súčasné demonštrácie sú najvážnejšou krízou počas 11-ročnej vlády Ortegu, ktorý je obviňovaný, že spolu so svojou manželkou Rosariou Murillovou, zastávajúcou funkciu viceprezidentky, zmenil Nikaraguu na rodinnú diktatúru. Demonštranti teraz požadujú jeho odstúpenie.

Amnesty uviedla, že nikaragujská vláda dovolila provládnym ozbrojeným skupinám známym ako „sandinistické jednotky“ útoky na protestujúcich. Podľa ľudskoprávnej organizácie bolo tiež zablokované vysielanie viacerých televízií, ktoré spravodajsky pokrývali protesty, píše DPA.

Tip na čítanie: Nikaragujčania pokračovali v protestoch proti vláde prezidenta Ortega

Stratégia útlaku bola „podľa všetkého riadená z najvyššej úrovne vlády“ Ortegom a jeho manželkou, pričom dochádzalo k démonizovaniu demonštrantov a popieraniu obetí na životoch, dodala Amnesty.

Organizácia tiež obvinila nikaragujské úrady z toho, že odopierali liečbu zraneným, neadekvátne zaobchádzali s dôkazmi a odmietali nariadiť pitvy obetí.

Medzinárodná organizácia uviedla, že jej správa je založená na 30 rozhovoroch, preskúmaní desiatok svedectiev a dokumentácie miestnych organizácií, analýze expertov na strelné zbrane a muníciu a na rozbore videozáznamov a fotografií.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia