Jednou vetou

Útok nožom v policajnom ústredí odovzdali protiteroristickej prokuratúre

Ozbrojení policajti a vojaci hliadkujú po útoku muža ozbrojeného nožom, ktorý sa stal v areáli policajnej prefektúry v Paríži 3. októbra 2019

foto: TASR/AP

Vyšetrovanie útoku nožom, pri ktorom zamestnanec úseku informačných technológií dobodal na smrť štyroch kolegov v policajnom ústredí v centre Paríža, odovzdali protiteroristickej prokuratúre (PNAT). Tlačovú agentúru AFP o tom v piatok informovali zdroje.

Vyšetrovanie štvrtkového útoku bolo doposiaľ v rukách parížskeho prokurátora, ale teraz už prešlo pod PNAT, uviedli zdroje z oboch prokuratúr. Násilie civilného zamestnanca teda vyšetrujú ako možný teroristický čin.

Pri štvrtkovom 30-minútovom zúrivom vyčíňaní zabil muž kuchynským nožom troch policajtov a administratívnu pracovníčku, útočníka potom smrteľne postrelil policajt-začiatočník na dvore policajného ústredia. To sa nachádza v blízkosti Katedrály Notre-Dame v Paríži a ďalších turistických atrakcií.

Podľa manželky bol muž pred útokom v parížskom policajnom sídle „vyvedený z miery“

Parížska prokuratúra v piatok vysvetlila, že vyšetrovatelia našli stopy, na základe ktorých je viacnásobná vražda vyšetrovaná „v súvislosti s terorizmom“.

Vyšetrovatelia podľa agentúry AP preskúmali v piatok počítač a mobilný telefón útočníka a hľadali v nich náznaky páchateľovho motívu, ale vypočúvali tiež jeho manželku a svedkov.

Podľa úradov útočník – 45-ročný správca IT siete na úseku policajných spravodajských informácií v parížskom policajnom ústredí – prestúpil pred 18 mesiacmi na islam.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba