Jednou vetou

Útok počas vojenskej prehliadky v Iráne bol vraj dôsledkom zanedbania povinností

Ilustračné foto

foto: TASR

Útok na účastníkov vojenskej prehliadky v iránskom meste Ahváz na juhozápade krajiny, ktorý si v sobotu 22. septembra vyžiadal 25 obetí, bol dôsledkom zanedbania povinností zo strany bezpečnostných zložiek. Povedal to v sobotu predseda iránskeho parlamentného výboru pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Hešmatolláh Faláhatpíše.

Podľa agentúry ISNA to Faláhatpíše tvrdí na základe videozáznamov zhotovených ministerstvom pre spravodajské služby a armádou, uviedla agentúra AP.

Bitka na Oktoberfeste sa skončila smrťou muža, polícia hľadá svedkyňu

„Kameraman prosil ostreľovača, aby strieľal na útočníkov, ten však čakal na rozkaz svojho nadriadeného,“ povedal Faláhatpíše. Potvrdil aj to, že niektorí zo zranených mali skúsenosti z bojov proti Islamskému štátu (IS) v Sýrii. Ak by mali zbrane, mohli podľa jeho slov tragédii zabrániť.

Útok v Ahváze si vyžiadal 25 obetí vrátane 12 príslušníkov elitných revolučných gárd a viac ako 60 zranených. K streľbe sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát a aj protivládna skupina etnických Arabov nazvaná Ahvázsky národný odpor, ktorá je strešnou organizáciou viacerých radikálnych hnutí.

Dve britské turistky zahynuli po tom, ako do nich vrazilo auto

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov útok označila za „odporný a zbabelý“ s tým, že jeho organizátori musia byť povolaní na zodpovednosť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia