Jednou vetou

Útok v Surgute údajne vyšetrujú ako teroristický čin, v bydlisku útočníka našli symboly Islamského štátu

Ruská polícia stojí na mieste činu v sibírskom meste Surgut. 19. august 2017

Foto: TASR/AP

Najmenej desať osôb podozrivých z napomáhania útočníkovi, ktorý 19. augusta nožom spôsobil zranenia siedmim chodcom v centre mesta Surgut na ruskej Sibíri, zadržali v rámci doterajšieho vyšetrovania prípadu.

S odvolaním sa na zdroje miestnej moslimskej komunity i zdroje blízke vyšetrovaniu o tom informovala rozhlasová stanica Sloboda i spravodajský ruský server Znak.com.

Devätnásťročného Artura G. ozbrojeného nožom polícia zastrelila. K zodpovednosti za útok sa prihlásili džihádisti z tzv. Islamského štátu. Pri prehliadke útočníkovho bydliska sa údajne našli symboly IS.

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie už skôr informoval, že prípadu sa venuje s ohľadom na jeho ohlas vo verejnosti mimoriadna pozornosť a vyšetrujú sa všetky možné verzie zločinu.

Podľa spomínaných zdrojov došlo dokonca k vzneseniu žaloby voči dvom Dagestancom pre napomáhanie teroristickým aktivitám. Zdravotný stav štyroch ťažko zranených, hospitalizovaných v miestnej nemocnici, je stále vážny.

Mesto Surgut, ktoré má 320 000 obyvateľov a je centrom ropného a plynového priemyslu na Sibíri, patrí medzi najbohatšie v Rusku. Leží vo vzdialenosti 2 100 kilometrov východne od Moskvy.

Môže vás zaujímať

V. BRITÁNIA: Pripomínajú si tretie výročie požiaru Grenfell Tower