Jednou vetou

Útok z Paríža vyšetrujú ako terorizmus, k činu sa prihlásil IS

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Muž, ktorý v sobotu večer v centre Paríža zabil nožom jedného človeka a ďalších štyroch zranil, sa narodil z Čečensku. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa francúzskej justície. Podľa neho sa muž s francúzskym občianstvom, ktorého po útoku zlikvidovala polícia, narodil v Čečensku v roku 1997. Jeho rodičov polícia zadržala a podrobila vypočúvaniu.

 

AKTUALIZOVANÉ: 13. mája, 9:00

Útočník zastrelený policajtmi zabil 29-ročného muža, uviedol minister s tým, že štyria zranení sú mimo ohrozenia života. Collomb sa s jedným z nich stretol v parížskej nemocnici, informovala agentúra AP. K útoku došlo v sobotu večer okolo 21.00 h v druhom parížskom obvode neďaleko Parížskej opery, v rušnej štvrti kaviarní, reštaurácií a divadiel. Zatiaľ neznámeho páchateľa zastrelili policajti, ktorí sa ho podľa svedkov po príchode na miesto útoku najskôr pokúšali zastaviť elektrošokom, keď sa aj na nich vyrútil s nožom.

Úrady vyšetrujú útok ako teroristický čin, oznámil parížsky prokurátor Francois Molins s tým, že muž ozbrojený nožom kričal „Alláhu akbar“, čo v arabčine znamená „Boh je najväčší“. K útoku sa medzičasom prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS) s tvrdením, že ho vykonal jej „vojak“, aj keď jeho totožnosť nespresnila.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že jeho krajina „znova zaplatila krvou“, neustúpi však ani trocha pred „nepriateľmi slobody“. Premiér Édouard Philippe informoval, že policajtom trvalo menej ako deväť minút od nahlásenia útoku, kým podozrivého zneškodnili. To podľa neho umožnilo zabrániť väčšiemu počtu obetí.

Dvaja mŕtvi po útoku nožom v Paríži

Svedkovia hovorili o panike, ktorá v okolí vypukla, keď sa ľudia z ulíc aj po výzvach polície náhlili späť dovnútra budov. Policajti po útoku evakuovali viacero budov a uzavreli miesto činu. Za policajným kordónom však rušný nočný život už krátko na to pokračoval svojím obvyklým tempom, píše AP.

V Paríži už niekoľko rokov platia sprísnené bezpečnostné opatrenia po sérii krvavých útokov islamistických extrémistov. Od začiatku roku 2015 pri nich prišlo o život viac než 240 ľudí vrátane 130, ktorí zahynuli pri koordinovaných útokoch vo francúzskej metropole z novembra 2015.

 

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia