Útoku v Manchestri sa možno dalo predísť, vyplýva z nezávislého posudku

Deň po výbuchu bomby na koncerte speváčky Ariany Grande evakuovali ľudí z nákupného centra

Foto: TASR/AP

Májovému bombovému útoku na koncerte v anglickom Manchestri sa možno dalo predísť, ak by sa s dostupnými informáciami nakladalo inak. Vyplýva to z výsledkov nezávislého posudku britských tajných služieb a protiteroristického oddelenia polície zverejnených v utorok.

Samovražedný bombový útočník bol totiž „predmetom záujmu“ tajných služieb, šance zastaviť ho včas sa však premrhali, píše sa v správe, z ktorej citovala spravodajská stanica BBC.

Autorom tohto posudku, vypracovaného na žiadosť britskej ministerky zahraničných vecí Amber Ruddovej, je právnik David Anderson. Podľa jeho zistení bolo možné útoku Salmana Abediho predísť, ak „by karty boli rozdané inak“. Či by však opätovné vyšetrovanie Abediho skutočne zmarilo jeho plány na útok, podľa Andersona zrejmé nie je, pričom britská kontrarozviedka MI5 sa domnieva, že by sa tak nestalo.

Po teroristickom útoku v Manchestri a troch ďalších, ktoré sa v tomto roku odohrali v Londýne, vykonala MI5 interné previerky. Anderson na základe ich zistení vypracoval nezávislý posudok.

Z neho vyplýva, že Abedi bol „predmetom záujmu“ kontrarozviedky MI5. To znamená, že ho v čase od januára do júla 2014 a následne znova v októbri 2015 vyšetrovala tajná služba.

MI5 zároveň dostala niekoľko mesiacov pred Abediho útokom informácie bližšie nešpecifikovaného charakteru. V danom čase ich význam dostatočne nevyhodnotila, no pri spätnom pohľade sa ukázalo, že boli v súvislosti s útokom „veľmi dôležité“.

MI5 zároveň Abediho označila za jedného „z niekoľkých desiatok“ ľudí, ktorých je potrebné ešte preveriť, pričom bližšie o tom mala rozhodnúť 31. mája, teda len deväť dní po útoku.

V súvislosti s Abedim zároveň neboli nijakým spôsobom varované bezpečnostné zložky na hraniciach, ktoré ho preto ani nevypočúvali, keď sa štyri dni pred spáchaním útoku do Británie vrátil z Líbye.

Z posudku tiež vyplýva, že MI5 mala vo svojom hľadáčiku okrem Abediho aj ďalších dvoch extrémistov, ktorí útočili v tomto roku v Londýne. Išlo o Khurama Butta spájaného s útokom na moste London Bridge, a Khalida Masooda, ktorý v marci útočil na londýnskom Westminsterskom moste.

Anderson však napriek týmto zisteniam pripísal polícií a MI5 zásluhy za zmarenie prevažnej väčšiny útokov, v čase, keď Británia čelí zvýšenej teroristickej hrozbe. Zdesenie, ktoré vyvolali zmienené incidenty, podnietilo príslušné úrady k intenzívnym úvahám a plánovaným zmenám. Najmä MI5 a polícia podľa neho zistili, že potrebujú efektívnejšie pracovať s údajmi, zlepšiť vlastnú spoluprácu a k vyšetrovaniu teroristických hrozieb pristupovať jednotným spôsobom.

Útok v Manchestri sa stal 22. mája krátko po skončení koncertu americkej speváčky Ariany Grande v Manchester Arene. Útočník Salman Abedi, Brit líbyjského pôvodu, pri ňom zabil 22 ľudí.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii