Jednou vetou

Uviaznutí futbalisti nie sú v stave pokúšať sa o únik z jaskyne

ilustračné foto

Foto: TASR

Zdravotný stav uviaznutých futbalistov im zabraňuje dostať sa von. Nový lekársky posudok ukázal, že dvaja chlapci a tréner trpia vyčerpanosťou v dôsledku podvýživy. Trpia aj nedostatkom kyslíka, ktorý im dnu musia vháňať potápači.

Z lekárskeho posudku 12 chlapcov a ich futbalového trénera, ktorí uviazli v jaskyni v Thajsku, vyplýva, že je príliš nebezpečné skúšať ich vyviesť zo zaplavenej jaskyne. Informovala o tom vo štvrtok televízia CNN s odvolaním sa na člena thajského vojenského námorníctva, ktorý nebol oprávnený hovoriť s médiami.

Nový lekársky posudok ukázal, že dvaja chlapci a tréner trpia vyčerpanosťou v dôsledku podvýživy. Potápači im tiež začali vháňať kyslík do komory, v ktorej sa nachádzajú.

Nemecko a Rakúsko vrátia azylantov do Grécka a Talianska

Na tento víkend hlásia viac dažďových zrážok, čo núti záchranárov rýchlo vymyslieť plán na vyvedenie chlapcov predtým, ako sa hladina vody v jaskyni ešte zvýši.

Každý deň vypumpujú z jaskynného komplexu množstvo vody, ale úzke, kľukaté priechody sú stále zaplavené, čo znamená, že jedinou cestou von je v súčasnosti riskantné plávanie pod vodou s pomocou profesionálnych potápačov.

Tým po vstupe do jaskyne trvá šesť hodín, kým sa dostanú k mladým futbalistom a päť hodín, kým sa vrátia k vchodu do jaskyne.

Deti vo veku 11 až 16 rokov a ich 25-ročný futbalový tréner sú už v jaskyni už takmer dva týždne. Vydali sa na prieskum jaskyne, pričom si so sebou vzali baterky na svietenie a jedlo. V dôsledku silného dažďa ich však v podzemí prekvapili náhle záplavy, ktoré im znemožnili dostať sa von.

Roľníci v Thajsku obetujú vlastnú úradu pre uviaznutých futbalistov

Jaskynný komplex Tcham Luang Nang Non v provincii Čiang Rai je štvrtý najrozsiahlejší v Thajsku a rozprestiera sa na ploche desiatich kilometrov. Nachádza sa zhruba 1000 kilometrov severne od metropoly Bangkok blízko hraníc s Mjanmarskom. V dôsledku ťažkého terénu ide o málo známe a značne nepreskúmané miesto.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre