Jednou vetou

Už 39 bábätkám v Rumunsku zistili baktériu odolnú voči liekom

Ilustračné foto

Foto: TASR

Počet bábätiek, ktorým v pôrodnici v rumunskom hlavnom meste Bukurešť diagnostikovali stafylokokovú baktériu odolnú voči liekom, stúpol na 39. S odvolaním sa na rumunské zdravotnícke úrady o tom v pondelok informovala agentúra AP.

Pôrodnicu Giulešti v rovnomennej bukureštskej štvrti dočasne zatvorili 30. novembra, keď tam 13 novorodencom zistili baktériu zlatý stafylokok (staphylococcus aureus) odolnú voči antibiotikám.

Hovorkyňa nemocnice uviedla, že najnovší počet prípadov potvrdili výsledky testov. Počet novorodencov, ktorým v novembri zistili baktériu odolnú voči antibiotikám, sa tak strojnásobil.

Lajčák: Viacero ministrov EÚ spomenulo možnosť sankcií pre kerčský incident

To, či spomínaná pôrodnica zostane zatvorená, rozhodne ministerka zdravotníctva Sorina Pinteová koncom tohto týždňa. Bábätká nedávno narodené v tomto zariadení hospitalizovali v ďalších troch bukureštských nemocniciach.

Mikrobiológovia tvrdia, že nositeľmi tohto typu baktérie je až 30 percent ľudí. Baktérie často prežívajú na koži bez vyvolania príznakov ochorenia. Môžu sa stať nebezpečnými, ak sa dostanú do krvného obehu. Následne môžu zničiť srdcové chlopne alebo zapríčiniť ďalšie poškodenie zdravia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia