Jednou vetou

Uzavretá zóna Černobyľskej jadrovej elektrárne sa stáva centrom turizmu

Letecký pohľad na Černobyľskú oblasť (ilustračné foto)

foto: TASR/AP

Turisti zo 112 krajín navštívili v roku 2018 uzavretú zónu Černobyľskej jadrovej elektrárne. Na sociálnej sieti Facebook to uviedol ukrajinský minister ekológie a prírodných zdrojov Ostap Semerak. Informáciu priniesla v stredu agentúra Ukrinform.

Semerak vo svojom statuse napísal, že „nazeranie spoločnosti na toto územie sa za posledné tri roky výrazne zmenilo, čoho dôkazom sú najmä počty turistov, ktorí zónu každý deň navštívia“. Spresnil, že za prvých desať mesiacov roku 2018 dosiahol ich počet číslo 52.452, z nich až 35.335 predstavovali cudzinci zo 112 krajín sveta.

Černobyľ: Miesto, kde to 32 rokov nežije. Takto to tam vyzerá dnes.

Minister taktiež dúfa, že dokončenie nového ochranného sarkofágu izolujúceho zničený štvrtý blok jadrovej elektrárne, ktoré je plánované v decembri 2018, sa stane začiatkom novej éry rozvoja uzavretej zóny.

Ešte v októbri v blízkosti havarovanej černobyľskej elektrárne symbolicky uviedli do prevádzky prvú solárnu elektráreň. Vláda v Kyjeve plánuje v ochrannej zóne okolo atómovej elektrárne postaviť ďalšie solárne a veterné energetické parky s cieľom zmeniť zónu na inovatívnu vedeckú platformu, určenú na rozvoj obnoviteľných zdrojov energie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia