Jednou vetou

Uznesenie odsudzujúce správu o stave demokracie v Maďarsku schvália najskôr v októbri

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Uznesenie, ktorým chce maďarský parlament odsúdiť správu o stave demokracie v Maďarsku, schválenú Európskym parlamentom 12. septembra v Štrasburgu, sa dostane na plenárnu schôdzu najskôr druhý októbrový týždeň. Uviedol to v stredu denník Magyar Idők.

Návrh uznesenia, ktorým chce maďarský parlament odmietnuť aj odobratie národnej kompetencie na ochranu štátnych hraníc – ako to podľa Budapešti navrhuje Európska komisia -, predložili zákonodarnému zboru poslanci vládneho bloku Fidesz-KDNP. V utorok zaradenie uvedeného návrhu do rozpravy schválil parlamentný výbor pre spravodlivosť.

Maďarská opozícia: Najväčšou hrozbou pre ľudstvo nie je migrácia

V návrhu uznesenia sa uvádza, že správa kritizujúca stav dodržiavania princípov právneho štátu v Maďarsku, predložená holandskou poslankyňou Európskeho parlamentu z frakcie Zelených Judith Sargentiniovou, je plná klamstiev a zavádzaní.

Ďalej sa v ňom pripomína, že vláda premiéra Viktora Orbána nedovolí, aby bola Maďarsku odobratá právomoc ochraňovať svoje hranice – a aby namiesto maďarských vojakov a policajtov prišli do Maďarska strážiť vonkajšie schengenské hranice žoldnieri.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia