Jednou vetou

V Albánsku evidujú po sérii zemetrasení približne 100 zranených

Ilustračné foto

Zdroj: Pixabay.com

Albánsko zasiahla v sobotu séria zemetrasení, ktoré vydesili obyvateľov, poškodili budovy a vyžiadali si desiatky zranených, píše v noci na nedeľu agentúra DPA.

Prvé zemetrasenie s magnitúdou 5,8 zasiahlo v sobotu popoludní po 16.00 h oblasť ležiacu 30 kilometrov severne od mesta Drač na západnom pobreží krajiny. Epicentrum malo približne 60 kilometrov severozápadne od hlavného mesta Tirana. Podľa ministerstva obrany išlo o najsilnejšie zemetrasenie na území krajiny za ostatných niekoľko desiatok rokov.

Spravodajský portál Shqiptarja.com s odvolaním sa na zdravotníkov informoval o najmenej 108 zranených v dôsledku zemetrasení.

Albánske ministerstvo zdravotníctva ešte skôr uviedlo, že zranenia utrpelo 68 ľudí, z ktorých 21 museli ošetriť v nemocnici. Väčšina ľudí vyviazla s menšími poraneniami.

Thunbergová otvorila mládežnícky klimatický summit v New Yorku

Americká geologická služba USGS stanovila magnitúdu prvého zemetrasenia na 5,6. Po prvom zemetrasení nasledovalo niekoľko dotrasov s magnitúdami 5,1, 4,7 a 4,8. Posledný nastal niekoľko minút po polnoci v noci na nedeľu neďaleko mesta Shijak a vychádzal z hĺbky desať kilometrov.

Albánske média informovali o panike medzi ľuďmi v pobrežnom meste Drač a v Tirane. Vydesení obyvatelia vybiehali z domov a budov do ulíc.

Albánsky premiér Edi Rama zrušil v dôsledku nešťastia plánovanú cestu do New Yorku, uviedla albánska štátna tlačová agentúra. Podľa miestnej televízie otrasy poškodili aj sídlo predsedu vlády. Zemetrasenia cítili aj obyvatelia na území susedných krajín Čiernej Hory a Severného Macedónska.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Grécko sa vracia do normálu. Toto všetko tam začína fungovať