Jednou vetou

V Ázii a Tichomorí trpí podvýživou takmer pol miliardy ľudí, uvádza OSN

Na archívnej snímke z 11. marca 2014 humanitárna pracovníčka meria obvod paže deväťmesačného dieťaťa v sýrskom utečeneckom tábore v Libanone

foto: TASR/AP

Takmer pol miliardy ľudí v oblasti Ázie a Tichého oceánu stále trpí nedostatkom potravín. Uvádza sa to v piatkovej správe OSN, o ktorej informovala agentúra AP.

S problémom podvýživy v súčasnosti zápasí približne 486 miliónov obyvateľov ázijsko-pacifického regiónu. Mnohé tamojšie rodiny nedokážu zaistiť deťom dostatok kvalitných potravín, a to dokonca i v pomerne bohatých mestách, ako sú thajský Bangkok alebo malajzijský Kuala Lumpur.

OSN varuje pred vypuknutím veľkého hladomoru v Jemene

To má často dlhodobé negatívne následky na zdravie a budúcu produktivitu takto postihnutých detí, varuje správa, ktorú vypracovala Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v spolupráci s ďalšími troma agentúrami OSN.
Správa sa zameriava na dva hlavné faktory prispievajúce k potravinovej neistote: na katastrofy súvisiace so zmenou klímy a nedostatočný prístup k čistej vode a hygiene, ktoré majú kľúčový význam pri prevencii detských chorôb.

Adekvátnu výživu nemala v roku 2017 zabezpečenú viac ako tretina detí žijúcich v Bangkoku. V Pakistane dostávali minimálnu prijateľnú potravinovú dávku len štyri percentá detí, uvádza sa v správe.

Regionálna riaditeľka FAO Kundavi Kadiresanová v tejto súvislosti varovala, že situácia v oblasti zlepšovania potravinovej bezpečnosti a životných podmienok v ázijsko-tichomorskej oblasti už niekoľko rokov stagnuje. Počet ľudí trpiacich podvýživou – najmä vo východnej a juhovýchodnej Ázii – začal dokonca opäť narastať. Medzinárodné spoločenstvo musí preto podľa riaditeľky zintenzívniť svoje úsilie v tomto regióne, ktorý prechádza rýchlym ekonomickým rozvojom.

UNICEF: Medzi stredoamerickými migrantmi na ceste do USA sú dehydrované deti

Z dlhodobého hľadiska celkový počet podvyživených ľudí v Ázii a Tichomorí klesol z 18 percent v roku 2005 na 11 percent v roku 2017. Približne 79 miliónov miestnych detí vo veku do päť rokov má však v dôsledku hladu spomalený vývin, a situácia v tomto smere sa v dôsledku nedostatočnej výživy a hygieny ďalej zhoršuje.

Dokonca aj deti s nadváhou často trpia podvýživou, pretože konzumujú lacné pokrmy obsahujúce veľa oleja, škrobu a cukrov, ktoré sú nezdravé a môžu byť dokonca aj zdraviu nebezpečné.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia