Jednou vetou

V bani OKD stále horí. Zahynulo tam 12 poľských baníkov a jeden český

Ilustračné foto

Foto: TASR

Výbuch metánu v čiernouhoľnej Bani ČSM v obci Stonava v Moravskosliezskom kraji si vyžiadal životy 13 baníkov, podľa najnovších informácií 12 poľských a jedného českého.

Desať baníkov je zranených, jeden z nich sa nachádza v kritickom stave. V piatok to uviedol hovorca ťažobnej spoločnosti OKD so sídlom v Karvinej Ivo Čelechovský, ktorého citoval portál Tn.cz českej televízie Nova.

Na miesto už prišli český premiér Andrej Babiš aj jeho poľský kolega Mateusz Morawiecki. V bani došlo vo štvrtok tesne po 17.15 h SEČ k vzplanutiu a výbuchu metánu.

Pri výbuchu v bani OKD zahynulo 13 baníkov – 11 poľských a dvaja českí

Čelechovský dodal, že na povrch sa podarilo vytiahnuť telo len jedného baníka a záchranné práce boli v piatok prerušené pre oheň a nulovú viditeľnosť.

Podľa slov výkonného riaditeľa OKD Boleslava Kowalczyka havarijná komisia až na začiatku nového roka rozhodne, kedy sa budú môcť záchranári vrátiť na miesto a vytiahnuť zvyšné telá mŕtvych baníkov, uviedla Česká televízia.

Z desiatich zranených baníkov zostávajú v nemocnici traja, jeden je v kritickom stave. Všetky práce pod zemou boli zastavené, pracovné čaty čo najrýchlejšie vychádzali z podzemia na povrch.

Podľa Čelechovského bolo príčinou nešťastia vzplanutie banského plynu, viac musí potvrdiť vyšetrovanie. Toto vznietenie a výbuch spôsobili devastáciu niektorých banských pracovísk, dodal.

Záchranná služba ošetrila vo štvrtok okolo 21.00 h SEČ troch zranených – jeden bol podľa servera Tn.cz otrasený po výbuchu, dvaja utrpeli popáleniny, jeden z nich vo väčšom rozsahu. Vrtuľník ich transportoval do nemocnice na popáleninové centrum.

Banské nešťastie sa stalo v severnej lokalite bane 880 metrov pod zemou. Na miesto dorazil tiež autobus s poľskými záchranármi, ktorí českým kolegom ponúkli pomoc pri pátraní po nezvestných.

V populárnom prímorskom letovisku bola znásilnená britská turistka

K nešťastiu sa už skôr vyjadrili i poprední predstavitelia českej politiky. Premiér Babiš ho na Twitteri označil za „obrovskú tragédiu“ a vyjadril najhlbšiu sústrasť pozostalým.

„Som v spojení so záchranármi, robia maximum. Sme pripravení okamžite pomôcť, pomoc ponúkol aj poľský premiér. V tejto chvíli neostáva nič iné len veriť a modliť sa, aby nebolo obetí viac,“ napísal Babiš.

Sústrasť všetkým pozostalým a veľké uznanie záchranným zložkám vyjadrili na sociálnych sieťach aj ďalší politici, okrem iných minister vnútra Jan Hamáček a ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová, uviedol portál Tn.cz.

Členovia Poslaneckej snemovne si na piatkovom rokovaní uctili pamiatku mŕtvych baníkov minútou ticha. Poslanec hnutia ANO a dlhoročný zamestnanec OKD Josef Hájek na úvod rokovania, na ktoré prišiel v baníckej uniforme, pripomenul, že táto nehoda je najťažšia, k akej v Bani ČSM došlo počas 50 rokov fungovania.

Podľa portálu Novinky.cz tiež oznámil, že vyhlási zbierku na deti a pozostalých, keďže celý rad baníckych rodín prišiel o svojho otca.

Nemecká tajná služba posilní boj proti pravicovému extrémizmu

Baňa ČSM, pôvodne baňa Československého zväzu mládeže, funguje od decembra 1968. V roku 1990 bola vyčlenená z koncernu OKD a po privatizácii sa stala súčasťou firmy Českomoravské bane. V roku 2005 sa ako jediná aktívna baňa tejto firmy znovu stala súčasťou OKD.

Majiteľom spoločnosti OKD je prostredníctvom podniku Prisko štát. OKD tento rok vyťaží okolo päť miliónov ton uhlia. V súčasnosti sa ťaží v dvoch baniach.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia