Jednou vetou

V Belehrade odsúdili Srba za znásilnenie Bosniačky z čias vojny

Ilustračné foto

TASR

Na osem rokov väzenia odsúdili v Srbsku bývalého člena špeciálnej policajnej jednotky za znásilnenie bosnianskej ženy z čias vojny v bývalej Juhoslávii. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Najvyšší súd v srbskej metropole Belehrad odsúdil Nikolu Vidu Lujiča vo štvrtok. Tento Srb sa v júni 1992 vlámal do domu svojej obete v bosnianskom meste Brčko, kde ju podľa obžaloby okradol a znásilnil, pričom ju ohrozoval zbraňou.

Portál Balkan Insight napísal, že Vida Lujič trval na tom, že počas vojny nebol členom žiadnej ozbrojenej jednotky a že údajnú obeť nepoznal. Podľa svedkov však bol príslušníkom tzv. červených baretov, srbskej špeciálnej jednotky, ktorej členovia boli obvinení z účasti na niekoľkých vojnových a povojnových zločinoch.

Francúzsko: Komisia dostala okolo 2000 podnetov o zneužívaní kňazmi

Miestna mimovládna ľudskoprávna organizácia, ktorá monitoruje prípady vojnových zločinov, vyzdvihla „veľkú efektivitu“ tohto ojedinelého súdneho procesu, keďže trval len deväť mesiacov. Aktivisti rozsudok označili za primeraný.

AP pripomenula, že trestné stíhanie vojnových zločincov sa v rámci úsilia o zmierenie na Balkáne považuje za kľúčové, ale súdne procesy tohto druhu často trvajú aj roky.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google