Jednou vetou

V Belgicku sa zvažuje o dekriminalizovanie interrupcií

ilustračný obrázok

foto: listand.com

Poslanci belgického parlamentu v stredu učinili výrazný krok smerom k dekriminalizovaniu interrupcií po tom, ako sa väčšina zákonodarcov rozhodla začať diskusiu o vyňatí tohto úkonu z trestného zákonníka.

Predmetnému kroku predchádzal rozsiahly prieskum verejnej mienky, v ktorom Belgičania vyslovili podporu tomu opatreniu. Belgicko tak nasleduje príklad Francúzska a Luxemburska, informoval denník The Guardian.

V Belgicku – podobne ako v Anglicku a vo Walese – je stále trestné a trestateľné väzením podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva mimo nariadení stanovených štátom. V roku 1990 boli legalizované interrupcie do 12. týždňa tehotenstva, s povinnou šesťdňovou dobou na rozmyslenie si tohto kroku.

Všeobecne sa predpokladá, že dekriminalizovanie interrupcií podporí aj väčšina opozičných parlamentných strán, bude však na koaličnej vláde, aby poskytla čas na hlasovanie o danej legislatíve. Mohlo by sa tak stať už v júli.

Vzhľadom na súčasné legislatívne obmedzenia cestuje približne 500 belgických žien ročne do susedného Holandska na príslušnú procedúru, podotýka britské médium.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia