V Belgicku zmarili pravdepodobný teroristický útok, páchateľ zomrel

foto: TASR, zdroj: TASR

Podozrivý muž, ktorý spôsobil malú explóziu na železničnej stanici v belgickom hlavnom meste Brusel, zomrel. Informovala o tom dnes skoro ráno hovorkyňa prokurátora Ine Van Wymerschová.

Dodala, že páchateľ ležal nehybne odvtedy, ako ho vojaci v utorok neskoro večer postrelili. Vysvetlila, že zdravotníci k nemu nemohli pristúpiť niekoľko hodín zo strachu, že by mohol mať pri sebe výbušniny.

Van Wymerschová uviedla, že úrady mohli potvrdiť jeho smrť, až keď komando na zneškodňovanie bômb ukončilo svoju prácu.

Belgický federálny prokurátor Eric Van der Sypt vyhlásil, že vojaci „zneutralizovali“ podozrivého na centrálnej stanici hneď po malej explózii. Tú spôsobila bomba, ktorú mal muž pripevnenú na sebe.

Páchateľ pred odpálením bomby kričal arabskú frázu „Alláhu akbar“, teda „Boh je najväčší“, čo je typické pre moslimských teroristov, potvrdil pracovník železníc, ktorý bol v blízkosti miesta činu.

Svedkovia opísali útočníka ako tridsiatnika. Nikto iný pri výbuchu nezahynul ani neutrpel zranenia.

Belgické orgány prípad vyšetrujú ako teroristický útok. Bruselskú centrálnu železničnú stanicu majú dnes ráno znova otvoriť, zatiaľ však zostanú v platnosti sprísnené bezpečnostné opatrenia.

Belgický minister vnútra Jan Jambon povedal pre flámske médiá, že je dôležité postarať sa o bezpečnosť, ale treba sa vyhnúť prehnanej reakcii. Konštatoval, že zavedením všadeprítomných kontrol občanov by „sa splnil cieľ teroristov“.

Belgický premiér Charles Michel poďakoval vojakom, polícii a zamestnancom železníc za ich „profesionálny prístup a odvahu“.

Vlani v marci pri koordinovaných samovražedných bombových útokoch islamských fanatikov na bruselskom letisku Zaventem a stanici metra Maalbeek/Maelbeek zahynulo dovedna 32 civilistov.

Môže vás zaujímať

Ak sa stredná Európa vzdá suverenity, bude to koniec demokracie, vyhlásil Orbán v Prahe