Jednou vetou

V Benátkach demonštrovali tisícky ľudí proti veľkým výletným lodiam

Na snímke demonštrácia proti výletným lodiam po nedávnej havárii takéhoto plavidla v talianskych Benátkach 8. júna 2019.

FOTO TASR/AP

Tisícky ľudí v sobotu demonštrovali v Benátkach za zákaz vstupu veľkých lodí do prístavu tohto talianskeho prístavného mesta. Protest prišiel po minulotýždňovej zrážke veľkého plavidla s menším turistickým plavidlom.

Podľa talianskych médií pochodovalo mestom približne 5000 demonštrantov, pričom niektorí niesli transparenty so sloganmi ako „Nedovoľte vstup veľkých lodí do lagúny“, informovala tlačová agentúra AFP.

„Títo giganti musia opustiť lagúnu. Nie sú kompatibilní s jemnou rovnováhou ekosystému a predstavujú nebezpečenstvo pre mesto,“ uviedol predseda benátskej časti Marghera Gianfranco Bettin.

Demonštráciu zorganizovala skupina s názvom „Žiadne veľké lode“ po incidente, ktorý sa odohral minulú nedeľu. Ku kolízii došlo v kanáli Giudecca medzi 13-pochodovou loďou MSC Opera s luxusným plavidlom, pričom štyria turisti utrpeli ľahšie zranenia.

Sagrada Familia dostala po 137 rokoch stavebné povolenie

 Amatérske videozábery incidentu, ktoré sa dostali na sociálne médiá, vyvolali pobúrenie v súvislosti so škodami spôsobenými v tomto jednom z najznámejších miest sveta. Benátky sú zapísané na zoznam Svetového dedičstva UNESCO.

Kritici tvrdia, že vlny, ktoré lode vytvárajú, narúšajú základy tohto lagúnového mesta. Benátky pravidelne čelia záplavám, ktoré zanechávajú pod vodou miesta ako Námestie svätého Marka.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia