Jednou vetou

V Beneluxe očakávajú prehĺbenie vzájomnej policajnej spolupráce

Belgický minister vnútra Jan Jambon.

foto: TASR

Belgicko, Holandsko a Luxembursko podpísali v pondelok v Bruseli zmluvu, ktorej cieľom je prehĺbiť vzájomnú policajnú spoluprácu a ktorá umožní najmä cezhraničné trestné stíhanie a výmenu informácií. Uviedla to tlačová agentúra Belga.

Doteraz mohli policajné sily každej krajiny Beneluxu pokračovať napríklad pri pátraní po vozidle v jednom z ďalších dvoch štátov tohto združenia len v prípade, ak došlo k spáchaniu závažného trestného činu.

„To býval často problém, pretože polícia neraz nevedela, prečo je nejaká osoba na úteku. Nová dohoda teraz uvádza, že akékoľvek legitímne stíhanie na území krajiny Beneluxu môže pokračovať aj za jej hranicami, prinajmenšom dovtedy, kým túto úlohu neprevezme policajný tím susednej krajiny,“ upozornil belgický minister vnútra Jan Jambon.

Podľa jeho slov ide o jasné varovanie pre zločincov: už im nestačí jednoducho ujsť za hranice, aby sa vyhli policajnému stíhaniu.

Streľbe ozbrojenca v Toronte podľahla druhá obeť

Ďalšou novinkou je pre vyšetrovateľov možnosť ľahšie vykonávať vyšetrovacie úkony v rámci troch krajín Beneluxu aj bez ohľadu na hranice. Belgický minister spravodlivosti Koen Geens spresnil, že sa tak udeje bez toho, aby vyšetrovatelia museli prejsť dlhou formálnou žiadosťou o súdnu spoluprácu. Napríklad policajti z jednej z troch krajín budú mať povolené zhromažďovať svedectvá od osôb, ktoré žijú na druhej strane hranice a ktoré boli svedkami dopravnej nehody.

Dokument uľahčí aj výmenu dôležitých údajov. Úrady oveľa ľahšie zistia, či sa osoba s trestným záznamom na jednej strane hranice snaží usadiť v susednom štáte. Zodpovedné úrady zo všetkých troch krajín si budú môcť navzájom zasielať svoje „čierne zoznamy“ automobilových evidenčných čísel.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia