V Berlíne odhalili pamätník obetiam teroristického útoku spred roka

Pamätník má podobu 17-metrovej pozlátenej bronzovej trhliny v zemi na znak symbolického vyjadrenia rany, ktorú v životoch pozostalých zanechala strata blízkych. Berlín 19. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Pamätník obetiam teroristického útoku na jeden z vianočných trhov v Berlíne z 19. decembra 2016 odhalili v utorok v poludňajších hodinách v nemeckej metropole. Pri útoku odcudzeným kamiónom, za ktorého volantom sedel rodák z Tuniska Anis Amri, prišlo pred rokom o život 12 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.

Odhalený pamätník má podobu 17-metrovej pozlátenej bronzovej trhliny v zemi na znak symbolického vyjadrenia rany, ktorú v životoch pozostalých zanechala strata blízkych. Mená obetí sú v abecednom poradí vyryté do schodov Pamätného kostola cisára Viliama I., ktorý sa nachádza na námestí Breitscheidplatz v štvrti Charlottenburg, neďaleko dejiska útoku.

Už pred samotným oficiálnym odhalením pamätníka si ho mohli pozrieť pozostalí obetí v spoločnosti najvyšších nemeckých ústavných činiteľov a primátora Berlína.

Merkelová navštívila miesto teroristického útoku spred roka

Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier pri tejto príležitosti na neverejnom zhromaždení pripustil pochybenia v prístupe k pozostalým zo strany štátu i spoločnosti. Časť podpory prišla pre nich i pre zranených prineskoro a časť bola neuspokojivá. Mnohí z nich sa cítili ponechaní napospas, vyplynulo z jeho slov.

Podľa Steinmeiera bolo odhodlanie krátko po atentáte nenechať sa zastrašiť a žiť tak ako doteraz správne – bezprostredne po takomto násilnom vstupe do životov nemeckej spoločnosti znie však chladne a uvážlivo. U mnohých, ktorých sa útok bezprostredne dotkol, to pôsobilo ako obranný reflex, priveľmi rutinovaný pokus o prekonanie šoku, ktorý vyvolal ich neporozumenie, podčiarkol Steinmeier. Informácie priniesli agentúra DPA, ako aj spravodajský server rbb24.de

V čase útoku sa rozozvučia zvony

Seriál spomienkových podujatí v Berlíne pokračoval následne medzináboženskou bohoslužbou za účasti najvyšších ústavných činiteľov spolkovej republiky a prijatím pozostalých, preživších a časti záchranárov-aktivistov v priestoroch berlínskeho zastupiteľského zboru.

Presne v čase útoku, o 20.02 h, sa v Berlíne rozozvučia zvony spomínaného neďalekého kostola, a to po obdobie 12 minút vo vyjadrení piety a spomienky na 12 obetí nielen z Nemecka, ale aj Českej republiky, Izraela, Poľska, Talianska a Ukrajiny, ktoré vo svojom príhovore pripomenul i nemecký prezident.

Môže vás zaujímať

Briti hlasujú v predčasných parlamentných voľbách