Jednou vetou

V Berlíne sa začali týždňové oslavy 30. výročia revolúcie

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

V nemeckej metropole sa v pondelok začínajú týždňové spomienkové oslavy pádu Berlínskeho múru, ku ktorému došlo pred 30 rokmi. Celkovo je naplánovaných viac než 200 podujatí, informuje tlačová agentúra DPA.

Oslavy oficiálne odštartuje berlínsky starosta Michael Müller na Alexandrovom námestí, kde 4. novembra 1989 státisíce obyvateľov východného Nemecka protestovali za slobodu prejavu a demokraciu. Tento historický deň bude oživený divadelným predstavením.

Na linke berlínskeho metra U5 sprístupnili pre verejnosť výstavu s názvom „Ďalšia zastávka sloboda?“ Na štyroch zastávkach linky si budú môcť ľudia pozrieť dobové fotografie a sprievodné texty týkajúce sa dejín Nemecka z aspektu slobody a demokracie.

Berlín zakázal „amerických vojakov“ na lokalite Checkpoint Charlie

V budove Spolkového snemu bola na večer naplánovaná diskusia o dosahu tejto pokojnej revolúcie. Na rozprave sa očakáva účasť obhajkyne ľudských práv Marianne Birthlerovej – bývalej východonemeckej disidentky, ktorá bola v roku 1989 jedným z rečníkov na Alexandrovom námestí.

Brandenburská brána na Parížskom námestí bude miestom umeleckej inštalácie približne 30.000 stužiek so želaniami ľudí. Inštalácia bude mať tvar 150-metrového „oblaku slobody“.

Požiadavky vznesené počas revolúcií v rokoch 1848 a 1918, ako aj počas neúspešného povstania v roku 1953 vo východnom Nemecku, boli naplnené počas pokojnej revolúcie na jeseň 1989, uviedol pre DPA Tom Sello, disident z bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR).

Merkelová si uctila pamiatku obetí neonacistickej skupiny NSU

Organizátori na pôvodných berlínskych lokalitách revolúcie pripravili pod sloganom „7 dní – 7 lokalít“ sériu prednášok, diskusií, umeleckých výstav, premietaní filmov či rozhovorov s očitými svedkami udalostí.

V sobotu 9. novembra – na aktuálne výročie pádu Berlínskeho múru – sa pri Pamätníku Berlínskeho múru stretnú nemecká kancelárka Angela Merkelová a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Na večer tohto dňa je pripravená i veľká pódiová šou pri Brandenburskej bráne.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba