Jednou vetou

V Bielorusku všetko po starom. Lukašenko odporúča piť vodku, Slovák Szöke sa nebojí

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko.

FOTO – KNRSR

Ľudia v Bielorusku zatiaľ bez akýchkoľvek obmedzení môžu navštíviť kiná, nákupné centrá, vybehnúť na pivo...

Bielorusko – posledný európsky mohykán. Kým väčšina štátov na „starom kontinente“ bojuje so zákerným koronavírusom, táto niekdajšia sovietska republika funguje ako doposiaľ napriek vyše siedmim desiatkam potvrdených prípadov ochorenia COVID-19.

Ľudia v Bielorusku zatiaľ bez akýchkoľvek obmedzení môžu navštíviť kiná, nákupné centrá, vybehnúť na pivo… Hrá sa hokejové play-off a v uplynulých dňoch odštartoval nový ročník najvyššej futbalovej súťaže. Aj s divákmi v hľadisku. „Situácia s koronavírusom vôbec nie je kritická. Prečo by sme nemohli začať novú sezónu? Máme v Bielorusku vojnu alebo výnimočný stav?,“ spýtal sa šéf bieloruského futbalu Vladimir Bazanov na oficiálnom webe federácie. „Ja sám sa chystám navštíviť tri stretnutia. Nemá zmysel hrať bez fanúšikov, beztak by sa zišli pred bránami štadiónov,“ dodal.

Aj bieloruský líder Alexander Lukašenko ľudí ubezpečil, že nie je dôvod na obavy. „Nepanikárte, pracujte a pite vodku – tá dokáže vírus otráviť,“ vyhlásil 65-ročný štátnik.

Slovenský stredopoliar Július Szöke pôsobiaci v Šachťore Soligorsk v súvislosti s koronavírusom v Bielorusku príliš nezaznamenal zmeny nálad či správania občanov. „Možno v ostatných dvoch týždňoch býva v uliciach menej ľudí, ale iba nepatrne. S tým, čo sa deje na Slovensku alebo inde v Európe, sa to však nedá porovnať,“ povedal Szöke pre iDnes.cz.

Spomedzi európskych krajín sa futbal súťažne hrá už iba v Bielorusku. Dvadsaťštyriročný rodák z Hnúšte priznáva, že ho tento postup zaskočil. „Aj my sme predpokladali, že sa súťaž zastaví, ale normálne pokračujeme. Lekári nám síce každý deň merajú teplotu a radia nám, aby sme pre istotu obmedzili pohyb medzi ľuďmi, nechodili napríklad do reštaurácií, ale inak sa toho veľa nezmenilo,“ doplnil Szöke.

Ešte pred niekoľkými dňami sa futbalové stretnutia konali aj v Rusku, Turecku, Maďarsku a Srbsku. Všade však bez prítomnosti fanúšikov. Najdlhšie s prerušením súťaže váhali v Turecku, čo dokonca Nigérijčan John Obi Mikel riešil rozviazaním kontraktu s Trabzonsporom, pretože sa bál o seba a najjbližších. „Túto kauzu som zachytil, ale u nás nič podobné asi nehrozí. Nebojíme sa. Je výhoda, že v Bielorusku je teraz zima a všetci neustále nosíme rukavice. Aspoň nejaká ochrana… Mala byť reprezentačná prestávka, ale keďže zápasy zrušili a reprezentanti zostávajú, hráme ďalej. Vraj nemá zmysel čakať,“ zakončil Július Szöke.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia