Jednou vetou

V Británii padol uplynulý štvrtok teplotný rekord

Ľudia si užívajú teplé počasie na pieskovej pláži v Camber na pobrží Atlantiku na juhu Anglicka

zdroj: a AP photo

V Británii zaznamenali uplynulý štvrtok (25. júla) teplotný rekord 38,7 stupňa Celzia. Predbežnú hodnotu z minulého týždňa potvrdila v pondelok britská meteorologická služba, z ktorej vyhlásenia citovala agentúra AFP.

„Hodnota z botanickej záhrady v Cambridge bola overená a ide oficiálne o najvyššiu teplotu nameranú v Británii,“ uviedla meteorologická služba na Twitteri. Nové teplotné maximum pokorilo predošlý rekord 38,5 stupňa Celzia, ktorý ešte v roku 2003 namerali v meste Faversham v grófstve Kent na juhu Anglicka.

Etiópia vysadila za deň vyše 200 miliónov stromov, pokorila svetový rekord

„Spojené kráľovstvo sa tak v pokorení teplotných rekordov pridalo k Belgicku, Nemecku a Holandsku,“ informovala britská meteorologická služba. Vo všetkých zmienených krajinách totiž padli v minulom týždni teplotné rekordy.

Podľa meteorológa Marka McCarthyho stúpajú teploty v Británii už od polovice 20. storočia. „Klimatická zmena zvýšila pravdepodobnosť aj závažnosť období horúčav v Európe, čo taktiež zvyšuje riziko, že v Spojenom kráľovstve bude aj 40 stupňov Celzia,“ povedal.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia