Jednou vetou

V Bruntále evakuovali ľudí zo stanice, z vagónu uniklo množstvo kyseliny

Evakuáciu niekoľkých desiatok občanov zo železničnej stanice v meste Bruntál v Moravskosliezskom kraji ČR si vynútil vo štvrtok popoludní únik - podľa odhadov desiatok litrov - kyseliny chlorovodíkovej z jedného z odstavených vagónov. Navyše bola dočasne odstavená železničná doprava smerom na Krnov a Olomouc.

Informovali o tom denník Právo a internetový server Novinky.cz s odvolaním sa na hovorcu tamojších hasičov Petra Kůdelu.

Podľa jeho slov došlo k vytýčeniu ochrannej zóny v okruhu 500 metrov od miesta úniku na šiestej koľaji od staničnej budovy. Hasiči v ochranných odevoch, ktorí zastavili únik v priebehu desiatich minút, ochladzovali plášť preplnenej a v dôsledku slnečného žiarenia prehriatej cisterny vodou.

Práve preplnenie cisterny mohlo byť príčinou úniku, ktorú však objasní až prebiehajúce vyšetrovanie. Vlakovú súpravu s piatimi vagónmi s nákladom kyseliny už lokomotíva odtiahla do cieľovej destinácie – istej miestnej firmy.

Kyselina chlorovodíková je vysoko žieravá silná anorganická bezkyslíkatá kyselina s pestrým využitím v priemysle i domácnosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia