Jednou vetou

V Bruseli sa začal mimoriadny summit EÚ o brexite

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

V Bruseli sa začal v nedeľu mimoriadny summit EÚ, na ktorom budú európski lídri schvaľovať dohodu o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch medzi Britániou a Úniou. Slovensko zastupuje predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Vyjednávači EÚ a Londýna sa dohodli na 585-stranovom návrhu dohody o podmienkach brexitu minulý týždeň.

Sprievodná politická deklarácia, ktorú predstavili zúčastnené strany vo štvrtok, stanoví základy pre ďalšiu obsiahlu dohodu upravujúcu budúce vzťahy medzi EÚ a Britániou, o ktorej sa bude rokovať počas prechodného obdobia po ukončení členstva Británie, stanovenom na 29. marca 2019.

Mayová vyzvala britskú verejnosť na podporu dohody o brexite

Z návrhu deklarácie vyplýva, že prechodné obdobie po vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie, počas ktorého sa bude Británia naďalej riadiť legislatívou EÚ, by mohlo trvať do konca roku 2022.

Španielsky premiér Petro Sánchez v sobotu potvrdil, že jeho krajina podporí dohodu EÚ s Britániou o podmienkach brexitu po tom, ako sa mu podarilo s predstaviteľmi Únie a Londýna urovnať spor v súvislosti s Gibraltárom. Sánchez v piatok varoval, že pokiaľ Londýn nebude Španielsku garantovať právo veta pri rozhodovaní o budúcom štatúte Gibraltáru, nedeľňajší mimoriadny summit by mohol bojkotovať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia