Jednou vetou

V Bruseli začína dvojdňový summit EÚ zameraný najmä na migráciu a bezpečnosť

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Migrácia, azylová politika, bezpečnosť Európskej únie a otázky spojené so spoločnou európskou obranou sú hlavné témy dvojdňového zasadnutia Európskej rady v Bruseli. Premiéri a prezidenti členských krajín EÚ sa stretnú vo štvrtok o 15.00 h miestneho času. Slovensko zastupuje predseda vlády Peter Pellegrini.

Summit EÚ je v znamení politického tlaku dospieť k pokroku v debatách o migrácii a azylovej politike, k čomu prispeli najmä udalosti v Taliansku a Nemecku. Pretrvávajúce nezhody členských krajín ohľadom migrácie ohrozujú jednotu Únie v situácii, keď musí čeliť vonkajším tlakom. Tie prichádzajú nielen z Ruska v podobe hybridných či kybernetických hrozieb, ale v ekonomickej a obchodnej oblasti aj zo strany Spojených štátov.

Merkelová pri obhajobe svojej migračnej politiky zatínala päste

„Stávky sú vysoké a čas je krátky,“ upozornil predseda Európskej rady Donald Tusk pred summitom v liste zaslanom európskym lídrom. V prípade, ak sa politici nedohodnú na riešení problémov spojených s migráciou, podľa Tuska riskujú, že prídu o svoje pozície a navrch budú mať radikálneho protieurópske, antiliberálne a autoritárske sily.

Tusk v liste navrhol dosiahnutie kompromisu v troch oblastiach: vytvorenie vyloďovacích platforiem pre migrantov mimo hraníc EÚ, vytvorenie osobitného rozpočtu na boj proti nelegálnej migrácii a posilnenie spolupráce s krajinami pôvodu a tranzitu migrantov.

Pellegriniho sa v Štrasburgu pýtali na utečencov, Kuciaka aj RTVS

Ďalšími bodmi programu Európskej rady sú posilnenie bezpečnosti a obrany, obchodné záležitosti spojené s rozhodnutím USA uvaliť clo na európske oceľové a hliníkové výrobky, rokovania so Spojeným kráľovstvom o brexite či reforma eurozóny.

Ešte pred summitom EÚ sa slovenský premiér Peter Pellegrini zúčastní na pravidelnom rokovaní predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4). S premiérmi V4 sa vo štvrtok stretne aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia