Jednou vetou

V Budapešti sa neformálne stretli premiéri V4. Rokujú o postoch v EÚ

Slovenský premiér Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš, poľský premiér Mateusz Morawiecki a maďarský premiér Viktor Orbán pózujú pre skupinovú fotografiu počas neformálneho stretnutia premiérov Vyšehradskej štvorky (V4) 13. júna 2019 v Budapešti

foto: TASR/MTI

Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) pricestovali vo štvrtok do Budapešti na neformálne pracovné stretnutie, povedal agentúre MTI hovorca predsedu maďarskej vlády Bertalan Havasi.

Na schôdzku usporiadanú v sídle úradu premiéra Viktora Orbána v niekdajšom karmelitánskom kláštore na budínskom Hradnom vrchu pricestovali český premiér Andrej Babiš, predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki a slovenský premiér Peter Pellegrini.

Slovensko uspelo v boji o sídlo Európskeho orgánu práce

Podľa Havasiho slov je cieľom stretnutia zladiť postoje krajín V4 v aktuálnych otázkach Európskej únie. Úrad maďarskej vlády uviedol, že po schôdzke neusporiadajú tlačovú konferenciu. Orbán na Facebooku zverejnil dve fotografie – na prvej čaká pred kláštorom na Babiša vystupujúceho z auta a na druhej ukazuje českému ministerskému predsedovi panorámu Budapešti z balkóna svojho úradu.

Už koncom mája prenikli na verejnosť informácie, že spoločným kandidátom V4 na jednu z vysokých pozícií v Európskej únii má byť súčasný podpredseda EK pre energetickú úniu Maroš Šefčovič.

Podľa Kisku by krajiny V4 mali podporiť Šefčoviča na niektorú z vysokých funkcií v EÚ

Babiš túto informáciu neskôr dementoval. Slovenský premiér Peter Pellegrini uviedol, že Šefčovič je len jedným z kandidátov, ktorého nomináciu na post predsedu Európskej komisie podporujú krajiny Vyšehradskej štvorky.
Kandidátov na predsedu EK navrhujú lídri členských štátov, ktorí musia vziať do úvahy výsledky eurovolieb, a o ich návrhu hlasuje Európsky parlament.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia