Jednou vetou

V Budapešti sa tisíce ľudí pripojili ku globálnemu klimatickému štrajku

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Niekoľko tisíc ľudí sa v piatok v Budapešti pripojilo k ďalšej sérii celosvetových klimatických štrajkov, do ktorých sa zapájajú prevažne mladí ľudia. Informoval o tom spravodajský server Index.hu.

Demonštrácia, ktorej 90 percent účastníkov boli žiaci a študenti, sa začala na Námestí Ádáma Clarka, odkiaľ protestujúci prešli cez Reťazový most (Lánchíd) na Kossuthovo námestie k budove maďarského parlamentu.

Thunbergová získala „alternatívnu“ Nobelovu cenu mieru

Cestou skandovali väčšinou heslo „Čo chceme? Ochranu klímy! Kedy to chceme? Teraz!“ v maďarskom, anglickom i nemeckom jazyku.

V dave sa objavili aj viacerí maďarskí opoziční politici – kandidát na starostu Budapešti Gergely Karácsony či predseda ochranárskej strany LMP János Kenderay – a niekoľko osobností verejného života.

Demonštranti v prejavoch pred parlamentom vyzývali maďarskú vládu, aby sa usilovala o klimatickú neutralitu a aby vyhlásila klimatický stav núdze.

Macron kritizoval Thunbergovú za jej „príliš radikálne postoje“

Študentské demonštrácie za ochranu klímy, ktoré sa konajú pod heslom „Piatky pre budúcnosť“, inšpirovala 16-ročná švédska aktivistka Greta Thunbergová. Tá v septembri 2018 každý deň protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici spravili viac v boji proti klimatickým zmenám.

Môže vás zaujímať

Nikaragujský prezident Ortega plánuje reformu trestného zákonníka, súperom hrozí doživotím