Jednou vetou

V Budapešti spomínali na Maďarov vysťahovaných z Československa

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Pamätným dňom Maďarov vysťahovaných z Československa si v piatok v Budapešti pripomenuli udalosti z roku 1947. Predseda zahraničného výboru parlamentu Zsolt Németh z vládnej strany Fidesz pri tejto príležitosti povedal, že bude presadzovať obnovenie práv vysťahovaných Maďarov, informovala agentúra MTI.

O Orbánovom osude sa rozhodne v nadnárodných spoločnostiach, uviedol maďarský ekonóm

Na podujatí Rákocziho združenia Németh pripomenul, že Maďarsku sa podarilo vo vzťahu so Srbskom dosiahnuť vyradenie princípu kolektívnej viny z právneho systému. To isté by sa podľa neho mohlo podariť aj vo vzťahu so Slovenskom.

„Všetky práva, ktorých boli pozbavení Maďari vysťahovaní z Československa, by mali byť obnovené. Ide tu o ich majetok, štátne občianstvo, menšinové a spoločenské práva, ako aj o ich základné ľudské práva,“ dodal Németh.

Zároveň avizoval, že sa v tejto záležitosti obráti na prezidentov Slovenska i Maďarska.

Poslanci maďarského parlamentu 5. decembra 2012 rozhodli, že 12. apríl bude pamätným dňom Maďarov vysťahovaných z Československa v roku 1947. V tento deň po ukončení druhej svetovej vojny sa totiž začalo s ich vysťahovaním z južného Slovenska.

Tisícky motorkárov v Londýne protestovali proti obvineniu bývalého vojaka

„Maďarský parlament považuje za dôležité dôstojne si spomenúť na takmer 100.000 Maďarov, vylúčených z Československej republiky vplyvom Benešových dekrétov, a podporuje organizovanie spomienkových podujatí a prípravu vzdelávacích materiálov, ktoré súvisia s vysťahovaním Maďarov z Felvidéku,“ uvádza sa v zdôvodnení rozhodnutia o pamätnom dni.

Felvidék je maďarský termín pre tzv. Hornú zem – historické pomenovanie časti Rakúsko-Uhorska, zhodujúcej sa s územím dnešného Slovenska.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď