V Česku by mala pribudnúť väznica pre mužov, postavia ju pri meste Tábor

Ilustračné foto

Foto: TASR

Česká väzenská služba plánuje postaviť na bývalom letisku Všechov pri meste Tábor novú väznicu pre 800 mužov. Stavbu by chcela dokončiť do štyroch rokov.

Na stretnutí s novinármi to v pondelok uviedol šéf služby Petr Dohnal s tým, že vybudovanie väznice „na zelenej lúke“ by sa v novodobej histórii českého väzenstva uskutočnilo prvýkrát. Starosta Tábora Jiří Fišer však zdôraznil, že prípadnú stavbu by museli odsúhlasiť predstavitelia mesta, informuje Česká televízia.

Väznice sú mierne preplnené

České väznice sú v súčasnej dobe naplnené zhruba na 106 percent, a väzenská služba preto stále hľadá možnosti, ako týmto zariadeniam pomôcť s nedostatkom kapacít. Popri rozširovaní možností ubytovania v existujúcich areáloch sa preto teraz so súhlasom ministra spravodlivosti rozhodla aj pre výstavbu celkom nového objektu.

Väzenská služba mala v juhočeskom regióne pôvodne vytipovanú inú plochu v blízkosti Českých Budějovíc, nakoniec ale voľba padla na Všechov – najmä preto, že priestor dostala zadarmo, keďže bol majetkom štátu.

Vláda musí stavbu odsúhlasiť

S výstavbou musí ešte súhlasiť vláda. Dohnal predpokladá, že v budúcom roku by na projekt mohol získať peniaze a v roku 2019 by sa mohlo začať stavať. Vzniknúť by tak mala väznica s miernejším režimom.

Podľa aktuálnych štatistík je v českých väzniciach 22 387 ľudí, z toho 20 106 odsúdených. Zvyšok uväznených tvoria väzobne stíhaní a chovanci detenčných ústavov, dopĺňa verejnoprávne médium.

Môže vás zaujímať

Mladík sa na súde priznal k zhodeniu chlapca z vyhliadky v Tate Modern