Jednou vetou

V Chartúme a iných mestách opäť demonštrovali proti prezidentovi Bašírovi

Umar Bašír

Foto: TASR/AP

Tisíce ľudí sa zhromaždili v piatok v rôznych častiach sudánskeho hlavného mesta Chartúm, kde opäť vyzývali na odstúpenie dlhoročného prezidenta Umara Bašíra. Menšie protivládne demonštrácie sa konali aj v mestách Atbara, al-Ubajjid, Sannár či Wad Madaní, uviedla tlačová agentúra AP s odvolaním sa na nemenovaných aktivistov.

Polícia podľa nich použila slzotvorný plyn proti demonštrantom na chartúmskom predmestí Umm Durmán, ktoré je tradičným centrom sudánskej opozície. V súvislosti s protestmi neboli tentoraz hlásené žiadne obete, pokračovalo však zatýkanie opozičných vodcov vrátane spoluorganizátorov utorkového pokusu o pochod k prezidentskému palácu, ktorý vyústil do násilných stretov s políciou.

Popri demonštráciách pokračovali v piatok v Sudáne aj časovo neohraničený štrajk lekárov a trojdňový štrajk novinárov.

Pri južných Filipínach zaznamenali silné podmorské zemetrasenie

Vlna protivládnych protestov, ktoré sú namierené taktiež proti korupcii a rastúcim cenám, vypukla v Sudáne 19. decembra. Podľa údajov mimovládnej organizácie Amnesty International prišlo počas prvých piatich dní v stretoch s políciou o život najmenej 37 ľudí. Sudánska vláda vo štvrtok uviedla, že v súvislosti s protestmi eviduje 19 mŕtvych. Zranenia podľa nej utrpelo vyše 200 demonštrantov, ako aj takmer 190 príslušníkov bezpečnostných síl.

Prezident Bašír, ktorý je v Sudáne pri moci od roku 1989, je na zozname hľadaných osôb Medzinárodného trestného súdu (ICC) pre podozrenie zo zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a genocídy spáchaných počas konfliktu v Dárfúre.

Sudánska vláda vyhlasuje, že jediným legitímnym spôsobom, ako dosiahnuť „zmenu režimu“, sú voľby, a tvrdí, že medzi pokojných demonštrantov sa zamiešali „podvratné živly“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia