Jednou vetou

V Čiernej hore si volia prezidenta, favoritom je expremiér Milo Djukanovič

Milo Djukanovič

Foto: TASR/AP

V Čiernej Hore sa v nedeľu začali prezidentské voľby, v ktorých je favoritom dlhoročný líder krajiny Milo Djukanovič. Podľa agentúry DPA má reálnu šancu zvíťaziť už v prvom kole volieb.

Djukanovič (56) už zastával aj funkciu čiernohorského prezidenta, a to v rokoch 1998 až 2002. Šesťkrát bol premiérom, odkedy sa v roku 1991 prvý raz ujal tejto funkcie. Trikrát sa stiahol z politiky, keďže sa chcel venovať súkromnému podnikaniu. Stále však bol v pozícii „silného muža“ krajiny ako šéf Demokratickej strany socialistov (DPS), ktorá vládne nepretržite 27 rokov.

Djukanovič uviedol, že svojím návratom chce stabilizovať prozápadné smerovanie Čiernej Hory v čase regionálnej a svetovej nestability a chce ju „brániť“ pred vplyvom Moskvy. DPS obvinila Moskvu z účasti na údajnom pokuse o prevrat v Čiernej Hore v októbri 2016 a pripojila sa ku všetkých západným sankciám voči Rusku.

Djukanovičovho hlavného súpera Mladena Bojaniča podporuje najsilnejšia opozičná strana Demokratický front, ktorý presadzuje užšie vzťahy s Ruskom a obviňuje Djukanoviča z rodinkárstva a korupcie. Vyše pol milióna obyvateľov Čiernej Hory, ktorí sú oprávnení hlasovať, môže voliť do 20.00 h SELČ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia