Jednou vetou

V Čile oznámili rozsiahle vyšetrovanie sexuálneho škandálu v cirkvi

Ilustračné foto

Foto: TASR

Orgány v Čile vedú rozsiahle vyšetrovanie v súvislosti s obvineniami, že v radoch tamojšej rímskokatolíckej cirkvi dochádzalo k páchaniu alebo krytiu činov sexuálneho zneužívania neplnoletých i dospelých osôb. Podľa agentúry AP o tom informovala v pondelok čilská prokuratúra.

Vyšetrovatelia preverujú hlásenia o sexuálnom zneužívaní biskupmi, ako aj ďalšími duchovnými a laickými zamestnancami, ktoré prišli od roku 2000. Niektoré z týchto prípadov však siahajú až do 60. rokov 20. storočia.

Podľa údajov zverejnených na tlačovej konferencii v hlavnom meste Santiago sa vyšetrovanie týka 158 príslušníkov cirkvi, obetí v ňom vystupuje 266 – 178 detí a tínedžerov, 31 dospelých a 57 osôb nezisteného veku.

Pobrežná stráž v Grécku hľadá turistov, ktorí unikli pred požiarom na člne

Pápež František začiatkom tohto roka verejne odsúdil „kultúru zneužívania a zakrývania“ v čilskej rímoskokatolíckej cirkvi. Taktiež vyjadril zahanbenie z toho, že rovnako on, ako ani čilskí cirkevní lídri, nenačúvali obetiam tohto škandálu.

Sexuálny škandál výrazne poškodil obrazu cirkvi v kedysi tradične katolíckom Čile. Mal negatívny vplyv aj na pápežovu povesť, pretože počas januárovej návštevy Čile sa zastával biskupov obviňovaných z toho, že kryli sexuálny škandál. Pápež neskôr tento svoj postoj prehodnotil.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi