Jednou vetou

V Číne idú súdiť Kanaďana pre obvinenia z pašovania drog

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Pred čínsky súd sa v sobotu postaví kanadský občan obvinený z pašovania drog. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie súdu v provincii Liao-ning.

Kanadský občan identifikovaný ako Robert Lloyd Schellenberg predstúpi pred súd v meste Ta-lien. K súdnemu procesu prichádza v čase, keď sú Peking a Ottawa v spore v súvislosti so zadržiavaním dvoch kanadských občanov.

Čínske orgány zadržali tento mesiac bývalého diplomata Michaela Kovriga a podnikového konzultanta Michaela Spavora. Podľa Pekingu sú obaja podozriví z „aktivít v rozpore s čínskym zákonom o národnej bezpečnosti“. K ich zadržaniu došlo po tom, ako v Kanade zatkli 1. decembra na žiadosť Spojených štátov Meng Wan-čou – finančnú riaditeľku čínskej spoločnosti Huawei.

Kanada vyzvala Čínu na okamžité prepustenie dvoch občanov

Kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová dala zadržanie Kanaďanov a zatknutie Meng Wan-čou do priamej súvislosti. Vyzvala na prepustenie Kovriga a Spavora a označila ich zadržiavanie za svojvoľné a hlboko znepokojujúce.

Dcéru zakladateľa spoločnosti Huawei medzitým prepustili v Kanade na kauciu a čaká na výsledok konania o vydaní do USA, kde je obvinená z podvodu súvisiaceho s možným porušením sankcií uvalených Spojenými štátmi na Irán. Až do ukončenia konania nesmie opustiť Kanadu, proti čomu Čína protestuje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia