V Číne idú súdiť Kanaďana pre obvinenia z pašovania drog

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Pred čínsky súd sa v sobotu postaví kanadský občan obvinený z pašovania drog. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie súdu v provincii Liao-ning.

Kanadský občan identifikovaný ako Robert Lloyd Schellenberg predstúpi pred súd v meste Ta-lien. K súdnemu procesu prichádza v čase, keď sú Peking a Ottawa v spore v súvislosti so zadržiavaním dvoch kanadských občanov.

Čínske orgány zadržali tento mesiac bývalého diplomata Michaela Kovriga a podnikového konzultanta Michaela Spavora. Podľa Pekingu sú obaja podozriví z „aktivít v rozpore s čínskym zákonom o národnej bezpečnosti“. K ich zadržaniu došlo po tom, ako v Kanade zatkli 1. decembra na žiadosť Spojených štátov Meng Wan-čou – finančnú riaditeľku čínskej spoločnosti Huawei.

Kanada vyzvala Čínu na okamžité prepustenie dvoch občanov

Kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystia Freelandová dala zadržanie Kanaďanov a zatknutie Meng Wan-čou do priamej súvislosti. Vyzvala na prepustenie Kovriga a Spavora a označila ich zadržiavanie za svojvoľné a hlboko znepokojujúce.

Dcéru zakladateľa spoločnosti Huawei medzitým prepustili v Kanade na kauciu a čaká na výsledok konania o vydaní do USA, kde je obvinená z podvodu súvisiaceho s možným porušením sankcií uvalených Spojenými štátmi na Irán. Až do ukončenia konania nesmie opustiť Kanadu, proti čomu Čína protestuje.

Môže vás zaujímať

Trump skritizoval dánsku premiérku za „hnusné“ odmietnutie predaja Grónska