Jednou vetou

V Číne popravili útočníka, ktorý dobodal deväť študentov strednej školy

Ilustračné foto

TASR

Muža odsúdeného za zabitie deviatich študentov a zranenie 11 ďalších pri útoku nožom na strednej škole popravili vo štvrtok v Číne. Uvádza sa to v príspevku predstaviteľa čínskeho súdu na sociálnej sieti, informuje agentúra Reuters.

K útoku nožom došlo ešte v apríli tohto roka v provincii Šen-si na severozápade Číny. Útočníka menom Čao Ce-wej, ktorý napadol 19 študentov v blízkosti strednej školy, odsúdili na trest smrti v júli.

Odsúdený podľa vlastných slov zaútočil v škole, ktorú predtým sám navštevoval, aby si vybil frustráciu zo svojho nešťastného života a šikanovania, ktorého obeťou bol v tomto vzdelávacom zariadení.

V Iráne popravili deväť mužov odsúdených na smrť za znásilnenie ženy

Motív pripraviť ostatných o život však bol podľa vyjadrenia súdu „opovrhnutiahodný“ a metódy obzvlášť kruté – preto trest smrti v tomto prípade justičná inštancia schválila. Popravu vykonali vo štvrtok v okrese Mi-č‘, kde k útoku došlo, uvádza sa v stanovisku súdu v meste Jü-lin.

Násilné trestné činy sú v Číne zriedkavejšie než v ostatných krajinách. Sčasti je to vďaka prísnymi kontrolám zbraní a bezpečnostným opatreniam vo väčších mestách. V uplynulých rokoch však v Číne došlo k sérii útokov nožom či sekerou, podobne ako aj tento rok v Pekingu, píše Reuters.

Čína nezverejňuje oficiálnu štatistiku počtu odsúdených, ktorých každoročne popraví. Ľudskoprávne skupiny sa však domnievajú, že v tejto krajine ročne popravia viac ľudí, než dovedna v ostatných krajinách s trestom smrti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia