Jednou vetou

V Colorade obvinili radikála z úmyslu odpáliť bombu v synagóge

Ilustračné foto

Pixabay.com

Muža otvorene sa hlásiaceho k ideológii nadradenosti bielej rasy obvinili orgány v americkom štáte Colorado zo zámeru spáchať bombový útok na jednu z miestnych synagóg. Agentúra AFP to uviedla s odvolaním sa na pondelkové vyhlásenie prokuratúry a súdne dokumenty.

Obvineného Richarda Holzera (27) zatkli v piatok večer miestneho času utajení agenti Federálneho vyšetrovacieho úradu (FBI), ktorí mu poskytli falošné výbušniny po tom, ako im prezradil podrobnosti o svojom pláne.

„Holzer viackrát vyjadril nenávisť voči Židom a podporu… rasovej svätej vojne,“ uviedla vo vyhlásení pobočka federálnej prokuratúry pre Colorado. Konanie tohto muža podľa nej „spĺňa federálnu definíciu domáceho terorizmu“.

Holzer, ktorý sa identifikuje ako skinhed a tzv. belošský supremacista, povedal jednému z utajených agentov, že v minulosti bol členom rasistickej organizácie Ku Klux Klan. Po kontaktovaní cez Facebook sa údajne vyjadril, že chce zničiť synagógu Temple Emanuel v coloradskom meste Pueblo, ležiacom približne 170 kilometrov južne od Denveru, a „vymazať toto miesto z mapy“.

Ruský súd odsúdil na šesť rokov muža, ktorý sa angažoval u Jehovových svedkov

Holzer napísal na Facebooku aj viacero antisemitských príspevkov. Podľa súdnych dokumentov v jednom z nich uviedol, že „by si želal, keby sa bol holokaust naozaj stal“, keďže „musia zomrieť“.

Agenti FBI poskytli Holzerovi v piatok falošné výbušniny vrátane dvoch „rúrkových bômb“ a „tyčiniek dynamitu“. Stalo sa tak iba niekoľko hodín predtým, ako mal svoj plán uskutočniť. V prípade usvedčenia zo zločinu z nenávisti hrozí Holzerovi trest do výšky 20 rokov väzenia.

Americký FBI v minulosti pristupoval k neonacistom, belošským supremacistom a antisemitom len ako k vedľajšej hrozbe, v poslednom čase však sprísnil sledovanie týchto skupín, pripomenula AFP.

Môže vás zaujímať

Vo veku 57 rokov zomrela herečka Kelly Preston, manželka Johna Travoltu