Jednou vetou

V Damasku sa zišli stovky ľudí na podporu armády Bašára Asada

Sýrsky prezident Bašár Asad

Foto: TASR/AP

Stovky Sýrčanov sa zhromaždili v pondelok v Damasku na podporu ozbrojených síl svojej krajiny, ktorým sa podľa nich podarilo cez víkend čeliť spoločným vzdušným útokom USA, Británie a Francúzska. Zhromaždenie na Umajjovskom námestí prenášali naživo sýrske štátne médiá, uviedla agentúra AP.

Demonštranti mávali sýrskymi vlajkami, odpálili ohňostroj a strieľali do vzduchu na oslavu úspechov sýrskej armády. Námestím sa rozliehali výkriky ako „Alah, Sýria a iba Bašár“ – s odkazom na sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Sýrske médiá a ruskí a sýrski predstavitelia sa snažili bagatelizovať účinok spoločných leteckých a raketových útokov s tým, že sýrska protivzdušná obrana zostrelila väčšinu z rakiet.

Zástupca vedenia generálneho štábu armády USA generálporučík Kenneth McKenzie v Pentagóne však v sobotu uviedol, že sýrska protivzdušná obrana nezachytila „ani jedno z našich lietadiel alebo rakiet zapojených do tejto operácie“. Vzdušné útoky podľa neho zasiahli „srdce sýrskeho programu chemických zbraní“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia