V Damasku sa zišli stovky ľudí na podporu armády Bašára Asada

Sýrsky prezident Bašár Asad

Foto: TASR/AP

Stovky Sýrčanov sa zhromaždili v pondelok v Damasku na podporu ozbrojených síl svojej krajiny, ktorým sa podľa nich podarilo cez víkend čeliť spoločným vzdušným útokom USA, Británie a Francúzska. Zhromaždenie na Umajjovskom námestí prenášali naživo sýrske štátne médiá, uviedla agentúra AP.

Demonštranti mávali sýrskymi vlajkami, odpálili ohňostroj a strieľali do vzduchu na oslavu úspechov sýrskej armády. Námestím sa rozliehali výkriky ako „Alah, Sýria a iba Bašár“ – s odkazom na sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Sýrske médiá a ruskí a sýrski predstavitelia sa snažili bagatelizovať účinok spoločných leteckých a raketových útokov s tým, že sýrska protivzdušná obrana zostrelila väčšinu z rakiet.

Zástupca vedenia generálneho štábu armády USA generálporučík Kenneth McKenzie v Pentagóne však v sobotu uviedol, že sýrska protivzdušná obrana nezachytila „ani jedno z našich lietadiel alebo rakiet zapojených do tejto operácie“. Vzdušné útoky podľa neho zasiahli „srdce sýrskeho programu chemických zbraní“.

Môže vás zaujímať

Pri streľbe neďaleko Bieleho domu zahynul jeden človek, piati sú zranení