Jednou vetou

V Dánsku zatkli troch aktivistov obvinených z velebenia teroristického útoku

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf.

Foto: TASR/AP

Dánska polícia zatkla troch členov iránskej opozičnej skupiny podozrivých z velebenia strojcov teroristického útoku v Iráne z 22. septembra, pri ktorom prišlo o život prinajmenšom 25 ľudí. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

Policajný hovorca Björke Kierkegaard uviedol, že zadržané osoby porušili dánske zákony a môže im hroziť finančná pokuta alebo až dvojročné väzenie.

Kierkegaard ďalej povedal, že všetci traja zadržaní sú členmi arabskej separatistickej skupiny ASMLA, ktorá bojuje za odtrhnutie iránskej provincie Chúzestán.

Dánsko prekazilo operáciu iránskej tajnej služby na svojom území

Skupinu ASMLA obviňuje Teherán zo spáchania teroristického útoku na vojenskú prehliadku v meste Ahváz. Samotná ASMLA útok odsúdila a svoju účasť na ňom poprela.

Dánska tajná služba (PET) obvinila ešte minulý týždeň Teherán z toho, že plánoval na území Dánska spáchať útoky na iránskych exulantov, členov ASMLA.

Tajné služby v Rusku prekazili teroristické útoky plánované počas MS vo futbale

Šéf PET Finn Borch Andersen zároveň uviedol, že na zmarenie plánu iránskej tajnej služby bola zameraná aj operácia dánskej polície z konca septembra. Pri tejto rozsiahlej akcii uzavrela 28. septembra polícia nakrátko mosty z najväčšieho dánskeho ostrova Zealand a prerušila trajektovú dopravu do susedného Nemecka a Švédska.

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf poprel obvinenia voči Teheránu, pričom ich označil za „nepodložené“ tvrdenia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia