Jednou vetou

V dome saudskoarabského konzula našli stopy chemikálií

Bezpečnostný pracovník hliadkuje pri vstupe do budovy konzulátu Saudskej Arábie v tureckom Istanbule

foto: TASR/AP

Vyšetrovatelia objavili v dome saudskoarabského generálneho konzula v Istanbule stopy kyseliny fluorovodíkovej a ďalších chemikálií. Informovala o tom vo štvrtok panarabská spravodajská televízia al-Džazíra s odvolaním sa na zdroj blízky tureckej generálnej prokuratúre.

Zdroj informoval, že telo zavraždeného novinára Džamála Chášukdžího páchatelia rozpustili v kyseline v jednej z izieb v rezidencii konzula Muhammada al-Utajbího.

Tureckí vyšetrovatelia rezidenciu prehľadali až dva týždne po zabití novinára. Istanbulský spravodajca al-Džazíry Andrew Simmons s odvolaním sa na zdroj z tureckej prokuratúry uviedol, že Chášukdžího telesné pozostatky v tomto dvojtýždňovom medziobdobí zrejme rozpustili v kyseline.

Chášukdžího synovia tvrdia, že ich otec nebol disident a veril v monarchiu

Novinár Chášukdží, žijúci v americkom exile, patril medzi popredných kritikov vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána. Nezvestný je od 2. októbra, keď vstúpil do budovy konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné k sobášu s tureckou snúbenicou. Z konzulátu ho však už nevideli vychádzať a odvtedy o sebe nepodal žiadnu správu.

Úrad hlavného istanbulského prokurátora Irfana Fidana na konci októbra potvrdil, že Chášukdží sa stal obeťou úkladnej vraždy, pri ktorej ho ihneď po vstupe do priestorov zastupiteľského úradu uškrtili.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia