V Egypte objavili ďalšie hrobky významných hodnostárov Novej ríše

Egypt: V Luxore objavili ďalšie hrobky významných hodnostárov Novej ríše

Foto: TASR/AP

Egyptskí archeológovia odkryli v Luxore hrobky dvoch hodnostárov z 18. dynastie (1550-1292 pred n.l.) obdobia Novej ríše. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA s tým, že ide o najnovší z celého radu významných archeologických nálezov, ktoré tento rok bádatelia v krajine na Níle vykopali.

V hrobkách sa našli múmie, pohrebné pečate, sochy, hlinené nádoby i pestrofarebné nápisy. Egyptský minister pre pamiatky Chálid Anání oboznámil novinárov s týmto objavom na tlačovej konferencii zvolanej v západnej časti Luxoru, mesta známeho bohatosťou svojich starovekých pamiatok.

„Egypt sa v najbližšom čase stane svedkom ešte aj ďalších archeologických objavov,“ povedal Anání bez uvedenia bližších podrobností.

Nové nálezy v Egypte

V posledných mesiacoch oznámili v Egypte niekoľko dôležitých objavov zo staroveku. Napríklad v apríli sa v 3500 rokov starej hrobke – takisto v Luxore – našlo osem múmií. A mesiac predtým bola v Káhire vykopaná časť gigantickej sochy, znázorňujúcej faraóna 26. dynastie Psammetika I. zo 7. stor. pred n.l.

Nové nálezy by mohli Egyptu pomôcť oživiť cestovný ruch, ktorý značne utrpel nepokojmi po udalostiach tzv. arabskej jari z roku 2011 – povstania proti dlhoročnému egyptskému diktátorovi Husnímu Mubarakovi. Turizmus je pre egyptský štát hlavným zdrojom príjmov.

Môže vás zaujímať

Medzi obeťami streľby v Ostrave sú aj dvaja príslušníci väzenskej služby