Jednou vetou

V Grécku sprístupnia rekreačným potápačom prvý antický vrak

Na snímke potápači počas návštevy vraku veľkej nákladnej lode z čias antiky 7. apríla 2019 neďaleko gréckeho ostrova Peristera

foto: TASR/AP

Pri gréckom ostrove Alonnisos sprístupnia rekreačným potápačom vrak veľkej nákladnej lode z čias antiky, ktorá výrazným spôsobom zmenila pohľad archeológov na staviteľstvo lodí v danom období. Ide o prvý verejne sprístupnený antický vrak v Grécku, píše agentúra AP.

Podvodné archeologické lokality boli v Grécku dlho neprístupné pre širšiu verejnosť a potápať sa v nich mohli prevažne len tímy archeológov.

V Strážovských vrchoch objavili dve unikátne jaskyne

Prístrojové potápanie ako také bolo v Grécku s výnimkou niekoľkých špecificky vyhradených oblastí zakázané až do roku 2005. Obmedzenia súvisia najmä s obavami, že neregulované potápanie by mohlo viesť k rozkradnutiu množstva archeologických artefaktov, ktoré sa v hojnom počte nachádzajú v miestnych vodách.

Väčšina nielen antických, ale aj moderných vrakov, zostáva v Grécku pre verejnosť aj naďalej neprístupná. Nový projekt, ktorého cieľom je vytvoriť podmorské múzeá, však podľa agentúry AP naznačuje, že prístup gréckej vlády k podmorskému dedičstvu sa začína postupne meniť.

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených