Jednou vetou

V Gruzínsku sa začalo druhé kolo prezidentských volieb

Ilustračné foto

foto: TASR

V Gruzínsku sa koná v stredu druhé kolo prezidentských volieb. Voliči si môžu vybrať medzi nezávislou kandidátkou a bývalou ministerkou zahraničných vecí Salome Zurabišviliovou, ktorú podporuje vládna strana Gruzínsky sen - demokratické Gruzínsko, a kandidátom bývalej vládnucej strany Zjednotené národné hnutie (ENM) Grigolom Vašadzem.

Výsledky prvého kola prezidentských volieb boli 28. októbra veľmi tesné. Zurabišviliovú podporilo 38,6 percenta oprávnených voličov, Vašadze získal 37,7 percenta hlasov. Pred druhým kolom viedol v prieskumoch tesne Vašadze, uviedla agentúra AFP.

Strana Gruzínsky sen dominuje v gruzínskej politike posledných päť rokov a snaží sa rozvíjať vzťahy s Ruskom aj Európskou úniou. Opozičná koalícia na čele s hnutím ENM presadzuje zásadne integráciu s Európskou úniou a NATO.

SaS chce vyhrať parlamentné voľby a prevziať moc, vyhlásil Sulík

Minulý víkend protestovali v Tbilisi desaťtisíce ľudí proti Vašadzemu, keďže sa zaviazal omilostiť bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorého mnohí Gruzínci považujú za zodpovedného za vojnu s Ruskom.

Podľa organizátorov sa na proteste zúčastnilo viac ako 90.000 ľudí. Gruzínske úrady už skôr v tomto roku odsúdili Saakašviliho v neprítomnosti na šesť rokov väzenia za zneužitie právomocí. V súčasnosti žije v Holandsku, pripomína agentúra DPA.

Májové voľby môžu zmeniť štruktúru Európskeho parlamentu

Tohtoročné voľby hlavy štátu sú poslednou priamou voľbou prezidenta v tejto kaukazskej republike. Vlani totiž došlo k zmene ústavy a budúcich gruzínskych prezidentov už bude vyberať 300-členný zbor pozostávajúci z poslancov parlamentu a regionálnych politických predstaviteľov. Gruzínsko si od roku 1991 volí prezidenta už po siedmy raz.

Hlasovanie v druhom kole prezidentských volieb sa ukončí o 17.00 h SEČ a prvé výsledky by sa podľa očakávania mali začať zverejňovať v noci na štvrtok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia