Jednou vetou

V Hongkongu sa koná ďalšia demonštrácia, má byť manifestáciou odporu

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Hongkonská polícia informovala, že v mestskej časti Jüan Lang, kde sa v sobotu koná ďalší prodemokratický protest, zatkla tesne pred začiatkom oficiálne zakázanej demonštrácie muža, ktorý zranil nožom iného muža. Píše o tom agentúra AP s odvolaním sa na tamojšie policajné zdroje.

Aktualizované 13.34

Demonštranti začali v priebehu sobotného dňa v tejto oblasti demonštrovať aj napriek policajnému zákazu. V tej istej mestskej štvrti na železničnej stanici napadol minulú nedeľu demonštrantov dav útočníkov železnými a drevenými palicami.

Najnovšia demonštrácia má byť manifestáciou vzdoru a odporu voči týmto doposiaľ neznámym násilníkom, ktorí zbili desiatky ľudí. Útočníci boli oblečení v bielom, aby ukázali, že sú na druhej strane barikády než hongkonskí demonštranti, ktorých rozpoznávacím znamením je čierny odev.

Maroko zachránilo 242 migrantov plaviacich sa na nafukovacích člnoch

Masové demonštrácie sa začali v Hongkongu minulý mesiac. Vyvolal ich návrh kontroverzného zákona o extradícii, ktorý by umožnil hongkonským úradom vydávať osoby podozrivé zo spáchania trestného činu orgánom v pevninskej Číne.

Napriek tomu, že návrh zákona bol už odvtedy stiahnutý, obyvatelia stále vychádzajú do ulíc a protestujú proti politike správkyne Hongkongu Carrie Lamovej. Dožadujú sa priamych volieb, rozpustenia aktuálneho hongkonského zákonodarného zboru a vyšetrenie údajnej policajnej brutality.

Polícia zasiahla slzotvorným plynom

Slzotvorným plynom zasiahla v sobotu popoludní poriadková polícia v hongkonskej mestskej časti Jüan Lang, kde sa len niekoľko hodín predtým zišli na policajne zakázanej protivládnej demonštrácii tisíce ľudí. Informuje o tom agentúra DPA. Polícia zakročila zhruba 2,5 hodiny od začiatku tohto ďalšieho masového pouličného protestu.

Tisíce ľudí v Kolumbii vyšli do ulíc na protest proti vraždám aktivistov

Demonštranti manifestujú proti kontroverznému návrhu zákona o vydávaní osôb podozrivých zo spáchania trestného činu orgánom v pevninskej Číne, ako aj proti násilnostiam z minulého víkendu. Gang ozbrojený kovovými i drevenými palicami vtedy zranil v Jüan Langu približne 45 ľudí protestujúcich proti extradičnému zákonu.

Polícia proti protestujúcim neváhala použiť slzotvorný plyn. | AP Photo/Bobby Yip

Mnohí demonštranti už v sobotu preto prišli pripravení na prípadné ozbrojené potýčky a mali na hlavách prilby, na očiach ochranné okuliare a na tvárach ochranné masky. Priniesli si tiež so sebou zdravotnícky materiál. Masové protesty sa začali v Hongkongu minulý mesiac. Vyvolal ich návrh uvedeného kontroverzného zákona o extradícii.

Napriek tomu, že návrh zákona bol už odvtedy stiahnutý, obyvatelia stále vychádzajú do ulíc a protestujú proti politike správkyne Hongkongu Carrie Lamovej. Dožadujú sa priamych volieb, rozpustenia aktuálneho hongkonského zákonodarného zboru a vyšetrenia údajnej policajnej brutality.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia