Jednou vetou

V Illinoise vinia zo sexuálneho zneužívania takmer 700 duchovných

Ilustračné foto

Foto: TASR

Takmer 700 členov katolíckeho duchovenstva v americkom štáte Illinois malo v priebehu desaťročí spáchať sexuálne útoky na deti. Ide o podstatne vyššie číslo, než doposiaľ uvádzala cirkev, informovala v stredu generálna prokurátorka Illinoisu Lisa Madiganová.

Katolícka cirkev predtým oficiálne priznala, že obvineniam z pohlavného zneužitia, podloženým vierohodnými dôkazmi, sa týkajú 185 členov miestneho kléru, informovala agentúra AFP.

Pápež odvolal dvoch kardinálov zapletených do sexuálnych škandálov

Úrady štátu Illinois v auguste tohto roku začali vlastné vyšetrovanie celej záležitosti. Jeho predbežné výsledky – podľa stredajšieho vyjadrenia prokurátorky – naznačujú, že obvinenia zo zneužívania sa týkajú ďalších viac ako 500 kňazov a duchovných. Celkovo má ísť o minimálne 685 osôb.

Podľa Madiganovej bola časť z týchto skutkov spáchaná už pred desaťročiami a niektorí kňazi, ktorí sa ich dopustili, medzitým zomreli, píše agentúra AP.

Prokurátorka v tejto súvislosti obvinila miestnu katolícku cirkev, že početné obvinenia z neprimeraného sexuálneho správania kňazov dôkladne nevyšetrila a že nezverejnila úplné a presné informácie o jeho rozsahu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia