Jednou vetou

V Indii zabíjal nebezpečný vírus nipah. Podľa WHO môže zapríčiniť epidémiu

Ilustračné foto

TASR/AP

V juhoindickom štáte Kérala zaznamenali deväť prípadov úmrtí, pri ktorých existovalo podozrenie na nákazu nebezpečným vírusom nipah. Tri z nich sú už potvrdené, informovala v pondelok spravodajská televízia BBC. Výsledky testov ostatných šiestich obetí budú známe neskôr v priebehu pondelka.


Ďalších 25 ľudí, ktorí mali symptómy podobné tejto vírusovej nákaze, hospitalizovali v juhoindickom meste Kalikut (Kóžikkót).

Nipah sa na ľudí môže preniesť zo zvierat, najčastejšie z netopierov či ošípaných. Neexistuje proti nemu očkovacia látka a úmrtnosť medzi nakazenými dosahuje až 70 percent.

Prebudená sopka Merapi opäť chrlila do výšky popol

Nákaza sa v začiatkoch vyznačuje horúčkou, bolesťami hlavy, ospalosťou či dýchacími ťažkosťami. Tieto príznaky môžu v priebehu 24-48 hodín prejsť až do kómy.

Vírus nipah patrí taktiež medzi desať hlavných ochorení, ktoré by podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mohli zapríčiniť vznik ďalšej veľkej epidémie.

Nipah prvýkrát identifikovali v roku 1999, keď u chovateľov ošípaných v Malajzii a Singapure prepukla epidémia encefalitídy a ochorenia dýchacích ciest. Na nákazu vtedy zahynulo vyše 100 ľudí. Aby sa zastavilo jej šírenie, bolo usmrtených vyše milióna ošípaných.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia