Jednou vetou

V Iraku našli 39 tiel indických robotníkov, ktorých uniesol IS

Ilustračné foto

TASR/AP

Iracké úrady oznámili nález 39 tiel stavebných robotníkov, ktorých pred štyrmi rokmi v Iraku uniesli militanti. Informovala o tom v utorok agentúra AP s odvolaním sa na indickú ministerku zahraničných vecí Sušmu Svarádžovú.

Unesení robotníci, najmä zo severnej Indie, pracovali pre stavebnú spoločnosť neďaleko Mósulu v čase, keď militanti z džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) do tohto severoirackého mesta vpadli a ovládli ho. Príbuzní unesených robotníkov uviedli, že po piatich dňoch po dobytí Mósulu v júni 2014 im niektorí z robotníkov volali s tým, že potrebujú pomoc. V tom období v Iraku pracovalo a žilo okolo 10.000 Indov, pripomína AP.

Svarádžová pred zákonodarcami v parlamente uviedla, že telesné pozostatky robotníkov sa nedávno našli zakopané v masovom hrobe neďaleko obce Baduš severozápadne od Mósulu. Iracké sily Mósul od Islamského štátu opätovne dobyli vlani v júli. Svarádžová dodala, že testy DNA potvrdili, že 38 nájdených telesných pozostatkov patrí uneseným robotníkom. DNA posledného z týchto 39 tiel sa musí ešte potvrdiť.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí