Jednou vetou

V Iraku odsúdili na smrť ďalších dvoch džihádistov z Francúzska

Ilustračné foto

TASR

Iracký súd odsúdil v utorok na smrť ďalších dvoch francúzskych členov skupiny Islamský štát. Tento týždeň tak bolo v Iraku odsúdených na smrť šesť bývalých francúzskych džihádistov, uviedla agentúra AP.

Mužov, ktorí boli odsúdení v utorok, identifikovali ako Karama El-Harchaouiho a Brahima Nejaru. Sú medzi skupinou 12 francúzskych občanov zadržaných Američanmi podporovanými Sýrskymi demokratickými silami (SDF) v susednej Sýrii a odovzdaných Iraku v januári.

Francúzska vláda v pondelok oznámila, že podnikne „nevyhnutné kroky“ na to, aby Iraku zabránila vykonať trest smrti nad francúzskymi občanmi, ktorí boli uznaní za vinných z členstva v IS.

Pri raziách v Egypte v dvoch bytoch bolo zabitých 12 podozrivých džihádistov

„Francúzsko je v zásade proti trestu smrti bez ohľadu na čas a miesto,“ uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení po tom, ako iracký súd v nedeľu odsúdil troch francúzskych občanov na smrť.

Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v utorok zopakoval toto francúzske stanovisko, ale uviedol tiež, že militanti z IS by mali byť súdení tam, kde spáchali svoje zločiny. „Znásobujeme úsilie, aby títo… Francúzi unikli trestu smrti,“ konštatoval pre rozhlasovú stanicu France-Inter. Neuviedol viac podrobností, ale povedal, že hovoril o tejto záležitosti s irackým prezidentom Barhamom Sálihom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia